Your Pet, Our Passion.
Kass istub ja vaatab üles

Kassipoja või kassi õpetamine

Lugemisaeg: 6 min

Olgugi et koolitamist seostatakse traditsiooniliselt koertega, on ka kassile võimalik trikke õpetada! Kiisu suudab õppida ära oma nime ja tulla kutsumise peale sinu juurde. Selliste oskuste õpetamist tuleks alustada maast madalast ja esimesel võimalusel.

Kassipojale sotsiaalsete oskuste õpetamine

Kassipoegade koolitamine algab neile sotsiaalsete oskuste õpetamisest. Mida rohkem nad noorena kõigega kokku puutuvad, seda vähem on nad vanemaks saades šokis või üllatunud. Õige pea pärast seda, kui oma käpad kannavad, nii et ema abi pole enam vaja, astuvad kassipojad uutele olukordadele vastu enesekindluse ja uudishimuga, mille poolest kassid on niivõrd kuulsad. Kassipojad on kõige kartmatumad 3.–7. elunädalal. Selles vanuses on nad uue suhtes rohkem avatud, valmis ammutama uusi kogemusi ja harjuma keskkonna muutumisega. Pärast seda muutuvad nad ettevaatlikumaks, seepärast on oluline, et tõuaretaja või varjupaik tutvustaks sind loomale võimalikult palju, enne kui sa ta koju viid. Kõige parem on, kui see leiab aset 8.–13. elunädalal (olenevalt tõust ja kasvatajast).

Muidugi ei peatu su kassipoja emotsionaalne areng 12. elunädalal, vaid sa võid jätkata tema õpetamist ka pärast kojutoomist. Proovi kassipoja arengu toetamiseks järgmisi nõuandeid.

  • Kutsu koju igasuguseid külalisi, et su kassipoeg harjuks eri vanuses, soost, pikkuses, juuksevärvi jms inimestega.
  • Kui sul pole lapsi, siis kutsu neid külla, veendudes esmalt, et nood teavad, kuidas kassipoja juuresolekul käituda, eriti kui nad näevad looma esimest korda.
  • Võibolla tunned kedagi, kellel on kassisõbralik koer. Kui see on nii, siis kutsu ta koos lemmikloomaga külla kassipojaga tutvuma. Koer peab olema hästi kasvatatud ja suutma täita käsku „koht” isegi siis, kui ta on suures elevuses uue sõbraga kohtumise üle!
  • Kassipoja koolitamise ajal vii ta lühikesele autosõidule, et ta harjuks sellega maast madalast. Paku talle tagasi koju jõudes midagi eriti maitsvat, et ta seostaks reisimist preemiaga.

Millest kassipoja õpetamist alustada?

Kui su kass on peamised sotsiaalsed oskused omandanud, saad hakata talle muid asju õpetama. Enne alustamist on hea mõte käia loomaarsti juures tervisekontrollis, et teha kindlaks, ega su lemmikul ei ole ühtki peitejärgus haigust, näiteks liigese- või kuulmisprobleeme, mis võiksid tekitada koolitamise ajal tervisehädasid.

Loodetavasti on su kass täiesti terve, nii et saad alustada paari kasuliku triki õpetamist. Need peamised juhtnöörid aitavad sul ja sinu kassipojal või kassil õppetundidest maksimumi võtta.

  • Häälda kassile mõeldud käsklust (näiteks „istu”) selgelt ja kindlalt ning suuna looma kiitusega (näiteks „istu, tubli, istu”).
  • Kasuta kassipoja premeerimiseks toitu. Kes meist poleks valmis rohkem pingutama, kui selle eest ootab maitsev auhind?
  • Kui kasutad maiuse andmise ajal klikkerit või õrna heli tekitavat kellukest, siis seostab ta heli preemiaga ja peaks õppima täitma käsku edaspidi üksnes heli kuulmise peale.
  • Õpeta oma kassipoega enne söögiaegu, sest täis kõhuga ei tundu toidupreemia nii ahvatlev. Ära oma kassi õpihimu nimel ka näljuta, sest näljane kass kaotab kiiresti kannatuse.
  • Püüa kõrvaldada taustamüra, mis tuleb telerist või muusikakeskusest, et aidata kassil keskenduda.
  • Tee lühikesi õppetunde ja lõpeta need enne, kui su kassil hakkab igav või ta väsib. Ära tee pikemaid kui 15-minutisi õppetsükleid, et õpilane ei väsiks.
  • Ole koolitamise ajal järjekindel – kasuta sama koolitajat (kelleks oled kas sina ise või mõni spetsialist), samu käsklusi, märguandeid ja preemiaid.
  • Oota uue oskuse õpetamisega seni, kuni kass on eelmise selgeks saanud, sest muidu peab loom korraga liiga paljuga hakkama saama.
  • Püüa mahutada kümneminutine õppetund igasse päeva, sest juhuslikud seansid ei pruugi loodetud tulemusi anda ja võivad su kassi segadusse ajada.
  • Varu kannatust! Koolitamine võtab aega, seega julgusta oma lemmikut hea käitumise eest iga õppetunni ajal ohtrate kiituste ja preemiatega. Kui su kass teeb midagi valesti, ütle kindlalt „ei”, enne kui sa ta millegi muu juurde suunad. Näiteks kui ta lükkab asju põrandale, ütle „ei” ja viibuta ta ees mänguasja, millega ta võib selle asemel mängida.

Nüüd, mil tead, milliseid põhioskusi on vaja kassipojale või kassile õpetada, saad liikuda edasi keerulisemate õppetükkide juurde. Kas pole vahva?

Kassile nime panemine on kogu perele põnev sündmus, nii et kui olete nime suhtes üksmeelele jõudnud, kasutage seda nii sageli kui võimalik. See on kassi jaoks hea uudis, sest mida rohkem sa tema nime kordad, seda kiiremini ta selgeks saab, et see käib tema kohta.

Korda meeldivate kogemuste, näiteks söömise, hellitamise või mängimise ajal kassipoja või kassi nime.

Kui su kass tegi pahandust, ära kunagi tema nime röögata. See tekitab kassil nimega negatiivseid seoseid, nii et ta ei pruugi järgmine kord enam sama kiiresti kohale tulla, kui sa teda hüüad. Eriti oluline on see õuekassi puhul!

Olgugi et kassi loomulik instinkt sunnib teda õues tualetti kasutama, suudab ta kergesti harjuda liivakastiga, eriti kui seda õpetatakse talle noores eas. Vanemaealised kassid võivad hakata liivakasti armastama ka siis, kui nad seda varem kasutanud ei ole, sest nende liigesed hakkavad jäigaks muutuma ja neil pole enam nii palju energiat, et õue minna. Liivakasti kasutamist aitab sul õpetada mitu etappi.

Osa kassipoegi on läbinud potitreeningu ajaks, mil sa ta koju tood, kuid kui see pole nii, siis võid sina talle töö kätte näidata. Selleks et treenida kassipoega potil käima, tõsta ta ettevaatlikult liivakasti nii pärast sööki ja magamast tõusmist kui ka siis, kui näed teda põrandat nuuskimas, kratsimas või sellel kükitamas – tegemist võib olla märguandega, et tal on vaja häda teha. Kassi potitreening võib teinekord aega võtta, seepärast varu aega ja kannatust ning ole järjekindel.

Kasuta kassipoja õpetamisel madalate servadega plastist liivakasti, et tal oleks lihtne sellesse ronida. Kui kass kasvab suuremaks, võid vahetada selle suurema ja sügavama kasti vastu, et loomal oleks piisavalt ruumi ringi pöörata ning et liiv kraapimisel laiali ei lendaks. Kui soovid lõhnu ja lekkeid minimeerida ning täiskasvanud kassile tualeti kasutamise ajal privaatsust pakkuda, kasuta suletud liivakasti. Osa kasse muudab see küll kahjuks närviliseks ja neile ei pruugi selline liivakast meeldida.

Kassid eelistavad erinevat liiva. Osale neist meeldib paakuv liiv, mida saab kühvliga välja tõsta. Teised võivad eelistada peenemaid ja pehmemana tunduvaid liivateri, eriti kui tegemist on toakassiga, kelle käpapadjandid on õrnemad, või vanemaealise isendiga, kellel on artriit. Kui pead kasutatava liiva täiesti välja vahetama, tee seda järk-järgult, et see ei üllataks kassi ega peletaks teda eemale. Väldi lõhnastatud liivasid või liivakastikilet, kuna need võivad su kassi tundlikku nina ärritada ja neid kasti kasutamisel häirida. Järgi liivakihi soovitusliku paksuse suhtes pakendi juhiseid ja veendu, et su kassil on piisavalt kaevamismaterjali. Kui asetad liivakasti põhja ajalehe, aitab see lahtist prahti kokku korjata.

Iga kassi kohta peaks majas olema üks liivakast ja lisaks veel üks. Aseta liivakast vaiksesse kohta, kus su kass saab rahus asju ajada, söögi- ja joogikohast eemale. Veendu, et liivakastile pääseb kergesti ligi, eriti kui su kass veedab kogu päeva siseruumides. Kuna kassid on väga puhtad loomad, hoiavad nad end niikaua tagasi, kuni leiavad häda tegemiseks sobiva koha, mis võib tuua kaasa tugeva ebamugavustunde ja põhjustada terviseprobleeme.

Kassid on loomult väga puhtad loomad, nii et on ebatõenäoline, et nad kasutavad liivakasti, mida on juba kõvasti määrinud. Vahel ei sobi see isegi siis, kui nad on käinud kastis ühe korra. Paakuv kassiliiv muudab tahkete ja niiskete klompide eemaldamise sulle lihtsamaks. Peaksid tegema seda iga päev. Tühjenda liivakasti vähemalt kord nädalas või juhul, kui sa ei kasuta paakuvat kassiliiva, siis sagedamini, ning pese seda kuuma vee ja pesuainega. Väldi desinfektsioonivahendite kasutamist, kuna need võivad olla kassile mürgised.

Toksoplasmoosi ohu tõttu ära kunagi puutu määrdunud kassiliiva, kui oled rase. Tegemist on nakkusega, mis võib su sündimata lapsele edasi kanduda.

Kui oled õpetanud kassipoja liivakastis käima, kuid märkad, et ta pissib endiselt mujale, võib see olla märk, et tal on mõni alumiste kuseteede haigus. Selline tervisehäda võib tekitada valu ja olla ka ohtlik, nii et kui tunned muret, siis pea loomaarstiga nõu.

Olulise osa kassipoja koolitamisest moodustab demonstreerimine, millal ja kus võib kraapida, et su diivan ei kannataks.

Kratsipost on selle tungi rahuldamiseks hea valik, kuid võimalik, et sa pead ette näitama, kuidas seda kasutatakse. Alusta sellest, et näitad kassipojale posti ja riputad selle külge mänguasja, julgustamaks teda mängima – kui kassi küüned posti külge kinni jäävad, saab ta asjale varsti pihta.

Võid ka asetada lemmiku esikäpad ettevaatlikult postile ja tõmmata nendega mööda posti alla. Nii peaksid nad taipama, kuidas kratsiposti kasutada, ja hakkavad seda õige pea ise tegema. Abi võib olla väiksest kogusest naistenõgesest, mis muudab posti su lemmiku jaoks ligitõmbavamaks.

Kui kass kasutab posti, julgusta ja kiida teda ohtralt. Eelmisest kraapimisest posti külge jäänud lõhn peaks meelitama teda samuti uuesti posti kasutama.

Nii nagu väiksed lapsed, on ka kassipojad uudishimulikud, elevil ja energilised! See tähendab, et nad ei taha ilmselt ühe koha peal püsida ja võivad hoolimata armastusest sinu vastu rahutuks muutuda, kui sa nad sülle võtad. Sama kehtib vanemaealise kassi kohta, kelle oled ehk varjupaigast võtnud, kui ta harjub uue ümbruse ja perega. Ilmselt tahab ta enne sinu süles magama jäämist pisut ringi uudistada.

Anna kassile aega kasvada ja kohaneda ning ära sunni teda paigal ega süles püsima, kui ta seda ei soovi. Varu natuke aega, arusaamist ja ole valmis kompromissile minema – varsti soovib kass sama palju kaisutusi nagu sina!