Your Pet, Our Passion.
Pirtsakate kasside söötmine
Ingveri kass sööb kausist

Kasside toitmine

Lugemisaeg: 4 min

Niipea kui sinu kass on jõudnud oma esimese sünnipäevani, on aeg mõelda tema regulaarsele toitmisrutiinile. Mänguhimulisest kassipojast saab täiskasvanud kass, seega on oluline tagada, et ta saab kõik vajalikud toitained, mida ta vajab, et olla õnnelik ja terve.

Selleks et kass oleks heas vormis, peab tema toit sisaldama õiges vahekorras valku, rasvu, õlisid, mineraalaineid, vitamiine ja süsivesikuid. Võib küll kõlada keeruliselt, kuid kvaliteetne täisväärtuslik kassitoit peab pakkuma kõike, mida su karvane kaaslane vajab. Kui just loomaarst ei ole nii määranud, siis ei pea sa hästi tasakaalustatud dieedi korral kassile toidulisandeid andma.

Allpool on meie loomaekspertide meeskonna nõuanded, millest saad teada, mida peaksid kassile süüa andma, et ta oleks terve ja õnnelik.

Toiduvalikud

Sulle võib tunduda, et valik on üüratu ja küsid endalt „Missugune kassitoit on parim?”. Hea uudis on see, et ükskõik missugune sinu kassi eluviis, tervis või vanus ka poleks – igaühele leidub sobiv toit.

Kui seda ei piira looma tervislik seisund, siis võid ise otsustada, kas anda talle märg- või kuivtoitu (arvesta muidugi ka kassi arvamusega!).

Siin on välja toodud märgtoidu ja kuivtoidu eelised.

Osa kassiomanikke segavad märg- ja kuivtoidu kokku. Samas meeldib osale loomadest jällegi, kui neile pakutakse hommikul märgtoitu ja jäetakse kuivtoit ette, nii et nad saavad seda päeva jooksul krõbistada. Katseta, missugust varianti sinu kass eelistab.

Kuivtoit

  • Kuiva täistoitu on lihtne mõõta ja serveerida ning selle säilivusaeg avatud pakendis on pikem kui märgtoidul.
  • Kuivtoit aitab ka kassi hambaid heas korras hoida. Kass närib kuivtoitu aktiivsemalt ja kauem.
  • Kassidele meeldib kuivtoitu krõmpsutada, nad ei taha süüa seda vees leotatult.

Märgtoit

  • Osa kasse eelistab märgtoidu lõhna ja tekstuuri.
  • Märgtoitu võib olla samuti väga mugav serveerida, kui kasutad ühekordseks toidukorraks mõeldud pehmeid pakke või konserve.
  • Sinu kass sööb korraga rohkem ja joob vähem.

Purina toidud kassidele

Purina toodab mitut Eestis enim müüdud täiskasvanud kassidele mõeldud kuiv- ja märgtoitu, mille hulgast leiab sobiva igas vanuses ja eluviisiga loomale. Tutvu meie täieliku tootevalikuga siin

  • Kui sinu kass veedab suurema osa ajast toas, siis võib olla kasu spetsiaalsest toakassi toidust, mis aitab vähendada karvapallide teket, või väiksema kalorsusega dieedist, mis kompenseerib vähest liikumist ja sellest tingitud kaalutõusu.
  • Kui sinu kass on kastreeritud/steriliseeritud, siis võib olla kasu spetsiaalsest kassitoidust, mis aitab looma kuseteid korras hoida.
  • Ka eakad kassid vajavad kergelt kohandatud toitu, samuti tiined ja ülekaalulised/rasvunud kassid.

Kui sinu kass vajab eritoitu või te tunned tema söömise pärast muret, siis pöördu loomaarsti poole ja pea temaga nõu.

Mis puudutab kassi toitmist, siis püüa serveerida märgtoitu (konservid/pehmed pakid) toatemperatuuril, kuna siis lõhnab toit isuäratavamalt ning seda on kergem seedida.

See tähendab, et peaksid toidu umbes tund aega varem külmikust välja võtma. Võid seda ka lühikest aega mikrolaineahjus soojendada, aga kontrolli alati, et toit ei oleks kuum!

Märgtoit rikneb kiiresti, nii et ära jätke seda külmikust välja. Ära säilita märgtoitu avatud pakendis kauem kui 24 tundi, isegi külmikus mitte.

See, kui palju kassile süüa anda, oleneb tema tõust, eluviisist ja kehalisest toonusest. Iga kass on ainulaadne. Kassi toitmisel on kõige olulisem jälgida, et ta sööks piisavalt ning oleks sale ja terve.

Lihtne viis kassi kehavormi kontrollimiseks on siluda kätega tema külgi ja kõhtu. Kui kass on ideaalkaalus, siis peaksid tundma (kuid mitte nägema!) üsna lihtsalt tema ribisid, ilma et need oleksid paksu rasvakihi all peidus.

Kui kahtlustad, et kass on ülekaaluline või rasvunud, siis pöördu loomaarsti poole, kes aitab sul töötada välja toitumis- ja liikumiskava, et loom saavutaks jälle tervisliku kaalu.

Kui sa ei ole kindel, kui palju oma kassile süüa anda, siis loe pakendilt toitmisjuhiseid või võta ühendust meie loomaekspertide meeskonnaga.

Kui tundub, et sinu kass peaks kaalus alla võtma, ja loomaarst on sellega samuti nõus, siis pead looma toitumist muutma, kuid jälgima, et ta saaks endiselt kõik vajalikud toitained kätte. Kui sul on rohkem kui üks kass, siis toida ülekaalulist kassi eraldi, et ta ei varastaks teis(t)e toitu.

Kaalu aitab kontrolli all hoida, kui jaotad kassi päevase toidukoguse väiksemateks portsjoniteks ning serveerid neid talle sagedamini, kuid pea arvestust, mida ja kui palju sa loomale süüa annad.

Toit üksi ei aita – liikumisel on kassi kaalu kontrolli all hoidmises sama suur roll. Kui sinu kass on tubase eluviisiga või laisk, siis anna talle mänguasju, mis ergutavad teda jooksma ja aktiivselt kaloreid põletama, nagu paela otsa kinnitatud lelud, mida loom saab taga ajada.

Kui kassi kaal teeb sulle muret, siis võid teda toita spetsiaalse light-kassitoiduga, mis sisaldab vähem kaloreid, nii et sa ei pea kassile antavat toidukogust vähendama. Selliste toitude koostises on vähendatud üksnes kalorsust – kõik muu on sama, seega saab kass saab endiselt kõiki talle vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Abi võib olla järgmistest Purina light-toodetest:

Kaalu langetamine peab toimuma aeglaselt ja kindlalt, sest kiire kaalukaotus võib sinu kassile ohtlikuks osutuda. Varu kannatust – muutused võivad võtta kuid!

Pea meeles, et loomaarst võib soovitada vähendada kassile antava toidu kogust või vahetada selle üldse vähese kalorsusega alternatiivi vastu välja, kuid ära iialgi näljuta oma looma ega piira tema söötmist, ilma et loomaarst oleks soovitanud sõnaselgelt niimoodi teha.

Kasuta korrapäraselt kehavormi hindamise töövahenditning jätka eritoitumisega seni, kuni sinu kass on heas kehalises toonuses ja tervislikus kaalus.

Kui sinu kass pirtsutab toiduga, siis tea, et sa pole ainuke, kel sama häda. Paljudel kassidel on oma lemmiklõhnad ja -tekstuurid ning nad keelduvad söömast, kui midagi muutub.

Kui sinu kass keeldub ühtäkki oma toidust või söömisest üleüldse, siis pöördu loomaarsti poole, kuna selle taga võib peituda mõni sügavam probleem. Pirtsakat kassi saab meelitada sööma järgmiste nippidega:

  • Oota, kuni ülejäänud pere on söönud, ja toida kassi alles siis mõnes vaikses kohas, kus ei ole hääli ega stressi. Võid katsetada ka märgtoidu asemel kuivtoidu andmist või proovida erinevaid maitseid.
  • Veendu, et kauss on puhas – vana toit peletab osa kasse eemale. Kasuta madalat kaussi või alustaldrikut.
  • Serveeri märgtoitu toatemperatuuril, kuna siis lõhnab toit isuäratavamalt. Soojenda märgtoitu lühikest aega mikrolaineahjus, kuni see on käesoe, aga mitte kunagi kuum!
  • Õues käivad kassid võivad olla tee peal mõne snäki söönud, nii et neil lihtsalt pole kõht tühi. Eriti kehtib see kuuma suveilma korral.

  • Täisväärtuslikud toidud on töötatud välja selliselt, et sa ei pea oma kassile mingeid toidulisandeid andma, et ta saaks kõik vajalikud toitained kätte. Osa toitude puhul (nt maiustused, snäkid ja ka osa puhtalt lihast/kalast koosnevaid toite) ei ole siiski tegemist tasakaalustatud toiduga. Vahel on lubatud maiustusi ja snäkke anda, kuid vähenda sellisel juhul põhitoidukorra koguseid, et oma looma mitte üle sööta. Üldreegel on, et maiustused ei tohiks moodustada üle 15% kassi päevasest kalorikogusest.
  • Kui valmistad ise värskest lihast või kalast maiustusi, siis pead neid korralikult kuumutama, ei tohi lisada soola ning pead eemaldama kogu naha ja kõik luud. Spetsiaalse koostisega kassimaiustuste korral loe pakendilt toitmisjuhiseid, kuidas ja kui tihti te tohid neid loomale anda.
  • Kui sinu kass on haiguse tõttu või kaalu langetamise eesmärgil loomaarsti soovitatud eridieedil, siis võivad maiustused olla keelatud. Küsi loomaarstilt kindluse mõttes üle, mida tohid oma loomale anda ja mida mitte.

Nii, nagu hoiad silma peal looma õigel toitumisel, pead ka jälgima, et ta jooks piisavalt, eriti juhul, kui toidad kassi kuivtoiduga.

  • Kontrolli, et sinu kassil on alati tagatud ligipääs puhtale värskele veele – aseta suured puhta vee kausid kohtadesse, kus sinu kass armastab puhata. Ära pane kassi söögi- ja joogikaussi samasse kohta.
  • Kui sinu kass ei taha hästi vett juua, siis pane see suuremasse kaussi. Osale kassidest ei meeldi sugugi, kui nende vurrud kausi servi puudutavad!
  • Pärast võõrutamist ei vaja kassid enam piima, nii et ära serveerige seda vee aseainena. Tegelikult võivad kassid piimas leiduvaid suhkruid üldse mitte taluda ja kui lisad selle looma menüüsse, siis tekib tal kõhulahtisus. Spetsiaalse koostisega nn kassipiim on mõeldud toiduks või maiustamiseks, aga mitte janu kustutamiseks.

Me kõik teame, et vahel tekib kiusatus kassile maiuspalasid anda. Paljud inimesed arvavad, et nii väljendavad nad looma suhtes poolehoidu ja armastust.

Inimeste toit sisaldab küll väga palju kaloreid, kuid vähe selliseid asendamatuid toitaineid, mida leidub kassitoidus, nii et võid toidujääkidega looma toidu tasakaalu paigast lüüa.

Kui annad kassile midagi, mis sisaldab sibulat või selle ühendeid, siis võid talle liiga teha, nii et parem karta kui kahetseda. Loe lisaks kasside jaoks ohtlikest toitudest ja ainetest siit.

Elukorralduse muutus toob endaga kaasa vajaduse muuta ka looma toitumist. Isegi selline asi nagu kolimine aiaga majast sellisesse majja, kus aed puudub, tähendab, et sinu kass vajab nüüdsest vähem kaloreid, sest ta ei saa enam nii palju ringi liikuda. Hoia oma kassi söömisharjumustel ja kehalisel seisundil silma peal ning kui märkad mingeid muutusi või arvad, et loom vajab teistsugust toitu, siis pöördu nõu saamiseks loomaarsti poole.

Kui loomaarst nõustub, et looma toitumist tuleb muuta, siis pead tegema seda järk-järgult, sest järsk muutus võib kassi kõhtu ärritada, olgu siis tegemist üleminekuga märgtoidult kuivtoidule või ühelt kassitoidu kaubamärgilt teisele.

  • Lisa veidi uut toitu vana toidu hulka ja sega.
  • Suurenda nädala jooksul uue toidu osakaalu ning vähenda vana oma. Osa kasse vajab kuni kaks nädalat aega, et täielikult uuele toidule üle minna, nii et olge kannatlik.
  • Kui te pead kassi toitu vahetama, kuid loom ei tunne end parajasti hästi, siis küsi loomaarstilt nõu, kuidas ja millal oleks seda kõige parem teha. Kui muutus seisneb üleminekus märgtoidult kuivtoidule, siis peab kassil olema saadaval senisest enam vett ning ta võib hakata sööma oma portsjonit pigem mitmes jaos kui ühekorraga.
  • Kui vahetad kuivtoidu märgtoidu vastu, siis on jällegi täiesti tavapärane, et sinu kass joob edaspidi vähem ja sööb oma toidu kiiremini ära.
  • Kuivtoidust saab kass rohkem energiat kui märgtoidust, mistõttu tuleb viimast talle ehk rohkem anda, et ta saaks sellest sama palju kaloreid kätte.

Purina täiskasvanud kasside toidud

Purina toodab mitut Eestis enim müüdud täiskasvanud kassidele mõeldud kuiv- ja märgtoitu, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes, et pakkuda sulle ja sinu lemmikloomale suurepärast valikut retsepte ja koostisi, igaks looma arenguetapiks ja eluviisiks.