Ükskõik millisele loomale uue kodu pakkumine on ilus tegu. Kui võtad endale täiskasvanud koera, on sellel väga suured eelised.
Eestis otsib palju täiskasvanud koeri uut kodu. Ehk sobib see sinu eluviisi ja pereeluga paremini kui kutsika ostmine? Siin on sulle nõuanded, kuidas leida omale urr-fektne kaaslane!
Miks ma peaksin koerale uut kodu pakkuma?
- Kutsikad nõuavad palju tegelemist, näiteks koolitamist (ja koristamist!), korrale kutsumist ja tähelepanu.
- Kui võtad täiskasvanud looma, saad kaaslase, kes on lihtsalt pisut vanem, aga vastutustundlikum ja peab loodetavasti puhtust. Samuti võivad neil olla selged mõned põhikäsklused.
- Varjupaigast võetud koeral on juba välja kujunenud iseloom ja päevakava, Sul jäävad vahele kõik need varased kulukad kutsika-aastad: infektsioonid, sirtsutamine, kiibistamine ja loomaarsti arved.
- Sul on võimalik otsida endale koer, kes sobib nii sinu eluviisi, kodu kui ka perega kõige paremini. Varjupaigad näevad palju vaeva, et viia kokku õiged inimesed ja lemmikloomad.
- Kui olete palju kodust ära, siis varjupaigast koera võtmine annab tempoka eluviisiga perele võimaluse pidada lemmiklooma ilma tema eest ööpäev ringi hoolitsemata, nagu see on kutsika puhul.
- Kuna kodu otsivaid koeri on väga palju, siis leiate nende seast varjupaigatöötajate abiga kindlasti just endale sobiva lemmiklooma.
- Noore koera piiritu energia võib eakatele inimestele üle jõu käia. Neile sobiks paremini varjupaigast võetud vanem koer.
Parimad varjupaigad pakuvad tuge looma elu lõpuni. Kui su elukorraldus muutub, võtab enamik neist koera tagasi. Kui otsustad varjupaigast koera võtta, tekitab see alati suurt põnevust, aga on üht-teist, mida pead arvestama.
Asjad, mida koer vastu võttes kaaluda?
- Osa kurva saatusega koeri on jõudnud varjupaika, sest nad jäeti hooletusse või nälga. Osal neist võib oma „pagasˮ kaasas olla. Samas arvestavad töötajad alati koera vajadusi, seepärast veendu keerulise minevikuga loomale uut kodu pakkudes, et oled valmis talle pühenduma.
- Kui sinu kodus elab juba koer, siis tuleb talle varjupaigakoera ettevaatlikult tutvustada.
- Kui koera on kasutatud varem tõuaretuses või näituseloomana, siis võivad tal olla välja kujunenud teatud käitumismustrid, millega sa pead aitama loomal kodunemise ajal toime tulla.
- Varjupaigakoera puhul võib kohanemine ja sõpruse loomine aega ja vaeva nõuda, aga vanarahvast ära küll kuula – ka vanale koerale saab uusi trikke õpetada!
- Koerad vajavad nii toas kui ka õues palju ruumi. Veendu enne koera võtmist, et sinu elamises on seda piisavalt. Palju ruumi peab olema ka sinu ajakavas. Koeraga peab iga päev jalutamas käima ja suhtlema. Veendu, et sul on küllalt aega, et rahuldada looma käitumis-, sotsiaalseid ja kehalisi vajadusi.
- Koera võtmisega kaasnevad kulud. Lisaks loovutustasule, mis on eri varjupaikades eri suurusega, pead mõtlema kuludele ka pikas plaanis.
- Lemmikloomakindlustus, võimalikud loomaarsti arved ja tavapärased protseduurid, toit, hooldus, tarvikud, mänguasjad ja kenneli arved puhkusel olles – võta kõik arvesse.
- Kui sinu kodus elab allergikuid, siis võivad sobida vähe karva ajavad tõud, nagu šnautser või puudel. Kui sulle meeldib jooksmas käia või lihtsalt palju liikuda, siis oleks hea kaaslane nn tõllakoer, näiteks Dalmaatsia koer. Kui aga otsid lihtsalt kedagi, kelle kaisus diivanil pikutada, siis võib osutuda parimaks valikuks mõni sülekoer, näiteks Shih-Tzu.
- Koeri on väga erinevaid, seetõttu vali tõug hoolikalt. Kui soovid lisateavet, uuri meie koeratõugude andmebaasi.
Loovutamine
Otsi varjupaik, kust sa soovid koera võtta. Üle kogu riigi tegutseb mitmeid varjupaiku, mille kohta saad teavet veebist või kohapealt. Aruta varjupaigatöötajatega, milline koeratõug võiks sulle kõige paremini sobida. Peaksid koeri enne lõpliku otsuse tegemist külastama ja nendega suhtlema. Kui sul juba on lemmikloomi, võivad nad tahta veenduda, et koer saab nendega läbi.
Esimene nädal kodus
- Kaela- ja jalutusrihm
- Toidu- ja veekausid
- Transpordipuur
- Ase ja tekk
- Mänguasjad, sh närimislelud
- Toit (sama, mida ta sõi varjupaigas)
1. päev
Kui jõuate koju, siis lase koeral õues häda teha. Vii ta iga tund samasse kohta, et ta õpiks tualeti asukoha ära. Olgugi et on väga põnev hetk, palu kõigil rahulikult olla ja lase koeral enne inimestega tutvumist pisut ringi uudistada.
Kui jõuate koju, siis lase koeral õues häda teha. Vii ta iga tund samasse kohta, et ta õpiks tualeti asukoha ära. Olgugi et on väga põnev hetk, palu kõigil rahulikult olla ja lase koeral enne inimestega tutvumist pisut ringi uudistada.
2. päev
Sea võimalikult kiiresti sisse söötmis- ja jalutamisajad. Kui on vaikne aeg, aga koer tahab tähelepanu, siis ära anna järele. Ta saab varsti aru, millal on mänguaeg.
3. päev
Kasuta hea käitumise premeerimiseks maiuseid. Positiivne kinnistamine toetab koera varajast perre liitmist.
Kui koer kannatab minevikukogemuste tõttu ärevuse all, siis ole kannatlik. Sa võid alati koera varjupaigaga ühendust võtta, et konkreetset nõu küsida.
4. päev
Pea sisseseatud päevakavast kinni, sest rutiin on lohutav ja aitab loomal kohaneda. Ära unusta mängida! Koerad on sotsiaalsed olendid ja üks vahva mäng aitab teil sõpradeks saada.
Edaspidi
Ole koeraga kannatlik, sest täielik kohanemine ja päevakava väljakujunemine võib võtta paar nädalat aega. Küllap tema iseloom hakkab ka varsti välja paistma!
Kas varjupaigakoera võtmine maksab raha?
Enamik varjupaiku küsib loovutustasu, mille suurus oleneb varjupaigast.
Kuidas käib tänavakoera võtmine?
Veendu, et tegemist on tõepoolest tänavakoeraga, uurides tema kohta nii näost näkku kui ka veebis suheldes. Samuti võid külastada loomaarsti, et kontrollida mikrokiibi olemasolu.
Kui oled välja selgitanud, et koer on kindlasti kodutu, vii ta veterinaari juurde tervisekontrolli ja kiibistamisele, enne kui ta endale võtad.
Kui kaua läheb koera varjupaigast võtmisega aega?
See võib juhtumiti erineda. Keskmiselt kulub selleks üks nädal, aga olenevalt asjaoludest võib minna ka kiiremini või kauem.