Kassid on tuntud kui uhked ja erilised loomad ning see kehtib ka nende söötmise kohta. Nii nagu meilgi, on igal kassil oma lemmiktoit ja -maitse, nii et pirtsakad sööjad võivad nina kirtsutada, kui neile pakutakse midagi, mis nende maitsepungi ei kõdita.
Kui leiad, et su kass on eriti pirtsakas või ei söö üldse midagi, siis on olemas teatud nipid, mis meelitavad looma oma einet nahka pistma.
Ära õpeta pirtsakale kassile halbu kombeid!
Olgugi et osa kasse võivad paista pirtsakamad kui teised, on liiga tundlik maitsemeel lihtsalt halb komme, aga mitte kaasasündinud paratamatus!
Rutiini loomine on esimene samm, et söögiga pirtsutamine juba eos lämmatada. Kassid on loomult näksijad, aga kui sinu päevakavaga sobib paremini mitme väikse eine pakkumine, suudavad nad ka sellega harjuda.
Ükskõik kas lased neil näkitseda või toidad loomi kindla kava järgi – pea sellest kinni. Kui muudad tava, kuidas, millal ja mida sa kassile süüa annad, ajab see looma segadusse ning paneb toidust keelduma.
Kui arvad, et sinu kass on pirtsakas sööja, ja paned tähele, et ta on väga valiv, siis varu kannatust. Kui satud paanikasse ja püüad teda inimeste toidu või kassimaiuste abil sööma meelitada, õpivad nad õige pea ära, et saavad oma toidu peale pirtsutamise eest maitsva preemia! Kui kõht korisema hakkab, küllap nad siis oma toidu ka nahka pistavad.
Muud söögiga pirtsutamist põhjustavad tegurid
Vahel põhjustab pirtsutamist mõni muu tegur peale toidu enda. Võibolla ei ole su kassil eine vastu midagi, vaid ta eelistab lihtsalt selle serveerimist teatud viisil? Pirtsaka lemmiku sööma meelitamiseks võid proovida järgmisi nippe.
- Kassidele ei meeldi üldiselt teiste nähes süüa, nii et lase tal rahus ja vaikuses einestada.
- Me ei serveeriks ju enda einet pesemata taldrikult? Samamoodi ei ole kassid nõus sööma räpasest kausist. Pese kassi kauss pärast iga kasutuskorda puhtaks – see meelitab kassi sööma ja kaitseb teda bakterite eest.
Enamasti annavad pirtsakad kassid alla ja söövad siis, kui neil kõht tõesti tühjaks läheb. Püüa oma kergendustunnet tagasi hoida, kui kass lõpuks sööma hakkab. Kiida ja hellita teda, kuid oota, kuni oled saanud tühja kausi eest ära võtta, et looma mitte häirida.
- Kui su kass sööb tavaliselt kuivtoitu, kuid on hakanud pirtsutama, pead võibolla toidutagavara välja vahetama. Kuivtoit imab niiskust (eriti sooja ilmaga) ja su varud võivad olla halvaks läinud.
- Kui kass on hakanud oma tavapärase märgtoidu peale nina kirtsutama, on see võibolla liiga külm. Külmikus võib märgtoit oma hõrgu aroomi kaotada ja kass ei söö seda toitu, mille lõhna ta ei tunne. Proovi jahutatud märgtoitu paar sekundit mikrolaineahjus soojendada, et see saavutaks toatemperatuuri. Nii keerab su kass selle loodetavasti keresse.
- Kui su pirtsutaja on õuekass, siis ära unusta, et teisel pool kassiluuki on hulgaliselt võimalusi toidukordade vaheliseks näksimiseks – kui vaid loom on piisavalt kiire, et kedagi kinni püüda! Võimalik, et su lemmik ei ole söögiaja saabudes lihtsalt näljane.
- Kuum ilm mõjutab nii meie kui ka kasside isu. Nii nagu meie võime eelistada suvepäeval kerget salatit, ei pruugi ka su lemmikloom kuuma ilmaga toekat einet võtta.
Mida teha, kui kass ikka pirtsutab?
Kui su kass pirtsutab endiselt, võiksid kaaluda tema toidu väljavahetamist. Paku endiselt vana märg- või kuivtoitu, mida ta varem eelistas, kuid lisa sellele 7–10 päeva jooksul järk-järgult uut toitu. Vahel piisab, kui retsepti natuke muuta, et see oleks tema maitsepungade jaoks jälle ahvatlev.
Kui see nii ei ole, siis kontrolli kassi hambaid. Hambahaigused, nagu katkised hambad, põletikulised igemed või mädapaised, võivad muuta söömise keeruliseks või valulikuks, mis selgitab ühtlasi, miks su lemmik pirtsutab. Kui kassi igemed on punased või tursunud või tema hingeõhk haiseb, vii ta loomaarsti juurde hambaid kontrollima.
Kui kass ei ole üle 24 tunni söönud
Kui su pirtsakas kass ei söö ja keeldub üle 24 tunni igasugusest toidust, pea loomaarstiga nõu. Söömata olek võib viidata tõsisemale kaebusele.
Loodetavasti on tegemist lihtsalt pirtsutamisega, kuid alati on parem karta kui kahetseda ja igaks juhuks loomaarstiga konsulteerida.
Kuidas pirtsakale kassile ravimeid anda?
Ravimeid on keeruline manustada kõigile kassidele, eriti aga pirtsakale sööjale!
Tabletimanustaja lükkab tableti õrnalt kassi suhu, et ta selle alla neelaks. Kui sa arvad siiski, et sul on keeruline lemmikut tablettidega ravida, küsi loomaarstilt muu võimaliku ravi kohta. Võibolla saab loomaarst su kassile hoopis süsti teha.
Väldi tablettide või muude ravimite peitmist toidu sisse, sest kui kass on juba niigi valiv, võib see teda toidust veelgi enam eemale peletada.