Your Pet, Our Passion.
Toakassi söötmine
kass vaatab toidu peale

Kassi toitmine ja õige tasakaalu leidmine

Lugemisaeg: 7 min

Kassisõbrana soovid kindlasti, et sinu karvane kaaslane elaks kaua, tervelt, õnnelikult ja aktiivselt.

Üks paremaid viise kõige selle tagamiseks on kassi toitmine tasakaalustatud toiduga, milles on esindatud viis peamist toitainete rühma: valgud, rasvad ja õlid, vitamiinid, mineraalained ja süsivesikud.

Mida kujutab endast tasakaalustatud toitumine?

Kassid on loomu poolest lihasööjad, mis tähendab, et nad vajavad liha, s.t erinevalt koertest ei saa kassid kunagi olla (täis)taimetoitlased. Proteiin on kaslase peamine energiaallikas, mida peab leiduma tema menüüs suuremal hulgal kui koertel. Liha ei ole mitte üksnes käepärane valguallikas, vaid sisaldab ka kolme asendamatut toitainet, ilma milleta kassid elada ei saa: tauriin (südame töö ja nägemine), arahhidoonhape (nahk ja kasukas) ning A-vitamiin (kasukas ja nägemine).

Selleks et sinu kass oleks heas vormis, pead andma talle õiges tasakaalus kõiki tema jaoks asendamatuid toitaineid. Kvaliteetse täistoidu koostis peab olema hoolikalt välja töötatud, et see pakuks loomale õiges tasakaalus kõiki eluks vajalikke toitaineid. Samas peab see olema ka hõrgu maitsega.

Võibolla tundub sulle, et inimeste toit on kassile maiuseks, kuid selle andmine lisaks tasakaalustatud täistoidule paiskab tegelikult hoolega paika sätitud tasakaalu segamini ja ärritab sinu lemmiku kõhtu.

Kassipoja kõht on tundlik ning ta vajab suureks ja tugevaks kasvamise jaoks spetsiaalset rikkalikult proteiine ja teisi toitaineid sisaldavat toitu. Kassipoja täisväärtuslik toit sisaldab kõike talle eluks vajalikku – meie juhend kassipoegade toitmise kohta annab sulle kasulikku infot, mis aitab sul tagada, et väikseke on hästi „toidetud.”

Alates 12. elukuust antakse tervele täiskasvanud kassile sobivat tasakaalustatud ja täisväärtuslikku toitu. Kui kass jõuab umbes 7.–10. eluaasta paiku vanaduspõlveni, siis tuleb sellega kaasnevate muutuste tõttu vahetada välja ka tema toit – spetsiaalse eaka kassi toidu vastu. Vaata ka artiklit eaka kassi eest hoolitsemise kohta - sealt leiad kasulikke näpunäiteid, mis aitavad hoida sinu ja õnnelikuna.

Vesi on kõigile elusolenditele asendamatu – sinu kass ei ole siinkohal mingi erand. Olgugi et kassid olid algselt kõrbeloomad, mistõttu nende uriin on hästi kontsentreeritud, võivad neil vedelikupuuduse korral tekkida põieprobleemid, sh põiepõletik. Veendu, et sinu kassil on nii ööl kui ka päeval ligipääs piisavale hulgale puhtale värskele joogiveele, kas siis kausist või purskkaevust.

Oled ilmselt tähele pannud, et sinu kassile meeldib juua vett ebaharilikest kohtadest, nagu tilkuvad kraanid või dušialuselt, kuid sellised kohad ei asenda kunagi kergesti ligipääsetavat puhta värske vee allikat. Veekauss peaks asetsema võimaluse korral toidukausist eemal, kindlasti aga liivakastist kaugemal. Kui märkad, et kass on hakanud järsku ebatavalistest kohtadest jooma, siis võib see viidata haigusele, mis tekitab liigset janu, seepärast on hea mõte loomaarstiga nõu pidada.

Aminohapetest koosnev proteiin on kasside peamine energiaallikas. Kuna kassi keha ei tooda ise aminohappeid, siis peavad nad neid asendamatuid keemilisi ehituselemente toidust saama. Tasakaalustatud kassitoidus, nt lihas ja kalas leiduvad valgud peaksid sisaldama kõiki asendamatuid aminohappeid, mida sinu kass vajab lihaste, naha ja kasuka ning tervise hoidmiseks, samuti immuunsüsteemi toimimiseks. Kui sinu kass ei saa piisavalt proteiini, siis võib tema kasv kängu jääda, lihasmass väheneda ja kasukas halvas seisus olla. Samuti suureneb nõrgenenud immuunsüsteemi tõttu infektsioonide oht.

Rasvhapetest koosnevad rasvad on aktiivse kassi n-ö kütus, samuti toimivad need looma siseelundeid kaitsva isolatsioonikihina. Asendamatud rasvhapped, nagu oomega-3 ja oomega-6, on kassi naha ja kasuka tervise säilitamise seisukohast eluliselt vajalikud, moodustades seega olulise osa kassi toidust. Ilma nendeta on kassi nahk ja karv kehvas seisus.

Tasakaalustatud ja täisväärtuslik toit peaks sisaldama kõiki kassi jaoks asendamatuid rasvhappeid.

Kuigi süsivesikud (tärklis ja kiudained) ei ole kassi dieedis asendamatud, on siiski tegemist käepärase energiaallikaga. Prebiootikumid (lahustuvad kiudained) soodustavad heade bakterite vohamist ja toetavad seega kõhu tervist, samas kui lahustumatud kiudained tagavad soolte normaalse talitluse ning väljaheite hea konsistentsi.

Mineraalained, nagu kaltsium ja fosfor, on tugevate ja tervete hammaste ja luude seisukohast asendamatud, nii et sinu kassi toit peaks sisaldama neid kõiki õiges koguses ja vahekorras, eriti kui ta on tiine või imetab poegi.

Naatriumkloriid, magneesium, kaalium, tsink, vask ja raud moodustavad samuti kassi toidus olulise osa. Kvaliteetne täisväärtuslik toit sisaldab õiges vahekorras mineraalaineid. Tasakaal on väga oluline – kui mõnd mineraalainet on liiga palju, siis võib see tekitada teise puuduse.

Kass vajab väikses koguses vitamiine, et kasvada, et tal oleks hea nägemine ning terve nahk ja kasukas, et tema haavad paraneksid ja närvisüsteem toimiks. Vitamiinid osalevad rasvade, proteiinide ja süsivesikute ainevahetuses. C- ja E-vitamiin on ka olulised antioksüdandid. Rasvlahustuvad vitamiinid (A, D, E ja K) jäävad kassi rasvkoesse hoiule, kuid vesilahustuvaid vitamiine (B-kompleks ja C) kehas ei hoiustata ja need väljutatakse uriiniga.

Kas kassid vajavad piima?

Vastupidi levinud arvamusele ei vaja kassid pärast võõrutamist enam piima. Tegelikult on paljudel kassidel laktoosi (piimas leiduv suhkur) lõhustava ensüümi puudumise tõttu piima raske seedida. Seepärast põhjustavad lehmapiim ja teised piimatooted kassidel sageli kõhulahtistust ja ärritavad nende kõhtu.

Saadaval on spetsiaalne kassipiim, mis on laktoosivaba kreemjas maius. Nii nagu kõik maiustused, sisaldab ka kassipiim kaloreid, nii et arvesta sellega, kui annad loomale tema tavapärast toitu. Pea meeles, et kassipiim ei asenda värsket vett, mida loom vajab piisavas koguses, et tal ei tekiks vedelikupuudust.

Kuidas märgtoitu serveerida?

Kuidas teenida

Märgtoit on saadaval konservides, fooliumalustel või pehmetes pakkides. Sellist toitu tuleks serveerida alati toatemperatuuril, et kass saaks tekstuuri ja aroome maksimaalselt nautida. Kata avatud pakend kinni ja hoia seda külmikus kuni 24 tundi. Pea meeles, et sul tuleb see järgmiseks toidukorraks uuesti toatemperatuurini soojendada, nii et võta pakend piisava ajavaruga külmkapist välja. Ära jäta söömata märgtoitu seisma kauemaks kui tund aega, kuna see ei ole siis enam isuäratav ning võib juba sisaldada baktereid, mis ärritavad kassi kõhtu.

Kuidas kuivtoitu serveerida?

Kuidas teenida

Kuivtoit on väga populaarne alternatiiv märgtoidule. Krõbinad sisaldavad õiges vahekorras toitaineid ja nende krõmpsuv tekstuur aitab kassi hambaid korras hoida. Kuna krõbinate toitainesisaldus on kontsentreeritum kui märgtoidul, siis tuleb serveerida väiksemaid portsjoneid.

Ükskõik kas otsustasid märg- või kuivtoidu kasuks, veendu selle ostmisel, et tegemist on täis- ja mitte lisatoiduga, et mitte pakkuda loomale tasakaalustatud eine asemel snäkke/maiustusi! Hoolimata sarnasest välimusest ei ole kassi- ja koerakrõbinad üks ja seesama. Kasside ja koerte toitainevajadus on üsnagi erinev, mistõttu ei sobi koeratoit kassile ega kassitoit koerale.

Kuidas kassitoitu vahetada?

Kui te otsustad vahetada senise kassitoidu teise liigi või kaubamärgi vastu, siis paku seda kassile järk-järgult 7–10 päeva jooksul. Kõige parem on panna toidud eraldi kaussidesse, ühte vana ja teise uus, et kassil avaneks võimalus uut toitu vähehaaval proovida. Kui vahetad ühe toidu järsult teisega, siis võib see looma kõhtu ärritada, eriti kui kass on harjunud kogu aeg üht ja sama toitu sööma.

Kas omavalmistatud toit sobib kassile?

Kassile ise toidu valmistamine võib tunduda tema suhtes erilise armastuse ja hoole näitamisena, kuid kahjuks ei soovitata seda teha. Kui toidad kassi omavalmistatud või toore toiduga, siis on selle tasakaalustatust keeruline tagada, sest osa koostisaineid sisaldab kas väga palju või väga vähe toitaineid, ning see võib viia looma toitumise täiesti tasakaalust välja. Isegi juhul, kui toidad oma kassi täisväärtusliku toiduga, ole selle kõrvale märkimisväärses koguses lisandite pakkumisega ettevaatlik. Kui sulle on siiski oluline anda loomale omavalmistatud toitu, pea nõu loomaarstiga, kes aitab sul töötada välja dieedi, mis tagab, et kass saab õiges koguses ja vahekorras toitaineid.

Toore liha pakkumisel pead pöörama suurt tähelepanu hügieenile, sest see võib sisaldada parasiite ja baktereid, nt salmonellat, mis teevad sinu kassi haigeks. Ole kontidega äärmiselt ettevaatlik, kuna need võivad puruneda peenteks kildudeks ja kassi soolestikku koguneda.

Kas kassid vajavad toidulisandeid?

Terved kassid, kes söövad tasakaalustatud täisväärtuslikku toitu, ei vaja toidulisandeid. Tegelikult võivad need toidu tasakaalu hoopis segamini lüüa ja loomale probleeme tekitada.

Sellest hoolimata on osal kassidest erivajadused (nt kasvamine, tervislik seisund, tiinus) ning selliseks puhuks on saadaval spetsiaalselt välja töötatud koostisega eritoidud. Kui sa ei tea, mida valida, siis pea loomaarstiga nõu.

Kui palju kassile süüa anda?

Toitmisjuhend

SSee, kui palju kassile süüa anda, oleneb tema tõust, aktiivsusest ja eluviisist. Algatuseks võib järgida pakendi toitmisjuhiseid, kuid pea meeles, et need on kõigest soovituslikud. Tegelik kogus oleneb kassist, sõltudes tema suurusest, aktiivsusest jm. Jälgi kassi kehalist toonust korrapäraselt meie kehavormi hindamise töövahendi abil ning kasuta seda kassile antavate toidukoguste määramiseks.

Purina pakub mitmeid erinevaid toite, mida võiksid proovida.

Kuidas märgtoitu serveerida?

Kuidas teenida

Märgtoit on saadaval konservides, fooliumalustel või pehmetes pakkides. Sellist toitu tuleks serveerida alati toatemperatuuril, et kass saaks tekstuuri ja aroome maksimaalselt nautida. Kata avatud pakend kinni ja hoia seda külmikus kuni 24 tundi. Pea meeles, et sul tuleb see järgmiseks toidukorraks uuesti toatemperatuurini soojendada, nii et võta pakend piisava ajavaruga külmkapist välja. Ära jäta söömata märgtoitu seisma kauemaks kui tund aega, kuna see ei ole siis enam isuäratav ning võib juba sisaldada baktereid, mis ärritavad kassi kõhtu.

Kuidas kuivtoitu serveerida?

Kuidas teenida

Kuivtoit on väga populaarne alternatiiv märgtoidule. Krõbinad sisaldavad õiges vahekorras toitaineid ja nende krõmpsuv tekstuur aitab kassi hambaid korras hoida. Kuna krõbinate toitainesisaldus on kontsentreeritum kui märgtoidul, siis tuleb serveerida väiksemaid portsjoneid.

Ükskõik kas otsustasid märg- või kuivtoidu kasuks, veendu selle ostmisel, et tegemist on täis- ja mitte lisatoiduga, et mitte pakkuda loomale tasakaalustatud eine asemel snäkke/maiustusi! Hoolimata sarnasest välimusest ei ole kassi- ja koerakrõbinad üks ja seesama. Kasside ja koerte toitainevajadus on üsnagi erinev, mistõttu ei sobi koeratoit kassile ega kassitoit koerale.

Kuidas kassitoitu vahetada?

Kui te otsustad vahetada senise kassitoidu teise liigi või kaubamärgi vastu, siis paku seda kassile järk-järgult 7–10 päeva jooksul. Kõige parem on panna toidud eraldi kaussidesse, ühte vana ja teise uus, et kassil avaneks võimalus uut toitu vähehaaval proovida. Kui vahetad ühe toidu järsult teisega, siis võib see looma kõhtu ärritada, eriti kui kass on harjunud kogu aeg üht ja sama toitu sööma.

Kas omavalmistatud toit sobib kassile?

Kassile ise toidu valmistamine võib tunduda tema suhtes erilise armastuse ja hoole näitamisena, kuid kahjuks ei soovitata seda teha. Kui toidad kassi omavalmistatud või toore toiduga, siis on selle tasakaalustatust keeruline tagada, sest osa koostisaineid sisaldab kas väga palju või väga vähe toitaineid, ning see võib viia looma toitumise täiesti tasakaalust välja. Isegi juhul, kui toidad oma kassi täisväärtusliku toiduga, ole selle kõrvale märkimisväärses koguses lisandite pakkumisega ettevaatlik. Kui sulle on siiski oluline anda loomale omavalmistatud toitu, pea nõu loomaarstiga, kes aitab sul töötada välja dieedi, mis tagab, et kass saab õiges koguses ja vahekorras toitaineid.

Toore liha pakkumisel pead pöörama suurt tähelepanu hügieenile, sest see võib sisaldada parasiite ja baktereid, nt salmonellat, mis teevad sinu kassi haigeks. Ole kontidega äärmiselt ettevaatlik, kuna need võivad puruneda peenteks kildudeks ja kassi soolestikku koguneda.

Kas kassid vajavad toidulisandeid?

Terved kassid, kes söövad tasakaalustatud täisväärtuslikku toitu, ei vaja toidulisandeid. Tegelikult võivad need toidu tasakaalu hoopis segamini lüüa ja loomale probleeme tekitada.

Sellest hoolimata on osal kassidest erivajadused (nt kasvamine, tervislik seisund, tiinus) ning selliseks puhuks on saadaval spetsiaalselt välja töötatud koostisega eritoidud. Kui sa ei tea, mida valida, siis pea loomaarstiga nõu.

Kui palju kassile süüa anda?

Toitmisjuhend

SSee, kui palju kassile süüa anda, oleneb tema tõust, aktiivsusest ja eluviisist. Algatuseks võib järgida pakendi toitmisjuhiseid, kuid pea meeles, et need on kõigest soovituslikud. Tegelik kogus oleneb kassist, sõltudes tema suurusest, aktiivsusest jm. Jälgi kassi kehalist toonust korrapäraselt meie kehavormi hindamise töövahendi abil ning kasuta seda kassile antavate toidukoguste määramiseks.

Purina pakub mitmeid erinevaid toite, mida võiksid proovida.