Kassid on suurepärased lemmikloomad ja kuigi enamasti paneb nende käitumine meid naeratama või isegi naerma, võivad nende teod tekitada vahel hämmingut ning tunduda isegi asotsiaalsed. Näiteks sirtsutamine, mis on ebameeldiv, kui see juhtub siseruumides.
Kui teie kodus on selline probleem, siis kõige parem on püüda esmalt kassi käitumist mõista ja alles seejärel lahendust otsida.
Märgistav kass
Kass hõõrub end vastu puud Territoorium on kassidele väga oluline, eriti kodus, kus neile meeldib tunda end turvaliselt. Lõppude lõpuks elavad seal nende sõbrad, seal on nende mänguasjad ja toit – pole ime, et loom soovib seda kõike endale hoida! Kui kassid on rahul, märgistavad nad oma territooriumi, hõõrudes seda näärmetega, mis asuvad nende põskedel, silmade kohal ja lõual.
Kui näed, et kass hõõrub end rahulolevalt sinu jalgade või mööbli vastu, jätab ta märke kohtadele, kus tunneb end kõige mõnusamalt. Kuna me suudame nende jäetud lõhna vaevu tunda ja selline märgistamine pole probleemne, siis ei muretse me selle pärast. Võta märgistamist kui head märguannet selle kohta, et oled rajanud armastava kodu, kus su kass on väga õnnelik.
Miks kassid sirtsutavad?
Sirtsutamine on teine märgistamisviis, mida kasutatakse peamiselt õues, kus tuleb ette võistlemist teiste kassidega. Selle asemel et hõõruda territooriumi näoga, pritsivad kassid uriini, mis kannab nende individuaalset lõhna.
Kassid sirtsutavad õues
Vahel sirtsutavad kassid õues vastu puid, hekke ja aiaposte. Nad pritsivad uriini teiste mööduvate kasside tarbeks ninakõrguselt. Uriin sisaldab teavet sinu kassi vanuse, soo, tervise, kehalise aktiivsuse ja territooriumi piiride kohta – tegemist on justkui tema visiitkaardiga. Territooriumi märgistamise eesmärk on anda teistele kassidele teada, et see ala siin kuulub talle, vältimaks segadust ja ennetamaks füüsilisi konflikte.
Kassid sirtsutavad toas
Kui kass sirtsutab õues, pole see õigupoolest probleem, vaid täiesti loomulik käitumine. Kui loom hakkab seda aga toas tegema, on see enamasti märguanne, et ta on millegipärast ärevil ja leidub mingi põhjus, miks ta tahab rohkem kui kunagi varem oma territooriumi märgistada. Kassid, kes sirtsutavad vastu uksepiitu, kardinaid ja aknalaudu, võivad tunda end ohustatuna millestki, mida nad ehk õues nägid. Kui su kass hakkab pritsima uriini toolijalgadele, vooditesse ja tualettlauale, võib olla tegemist märgiga, et ta tunneb end pisut ebakindlalt. Enesekindluse suurendamiseks märgistab ta ümbrust oma lõhnaga.
Kui su kass on hakanud toas sirtsutama ja sa ei ole kindel, miks ta nii teeb, pea loomaarstiga nõu, et teha kindlaks võimalikud põhjused ning viisid, kuidas muuta kass uuesti õnnelikuks loomaks, kes hõõrub märgistamiseks peaga. Loomaarst oskab anda sulle nõu, kuidas sirtsutamist ennetada, ja suunata sind kasside käitumisterapeudi juurde, kes aitab tuvastada, mis on looma käitumist muutnud.
Kuidas sirtsutamist lõpetada?
Kuna uriini pritsimine toas on niigi märk sellest, et kass tunneb end ohustatult, siis ei tasu kindlasti teda noomimisega veelgi enam hirmutada. Kui sa sirtsutava kassi peale karjud, suurendab see tema stressi, sundides looma veel rohkem uriini pritsima – mida sa ei taha kindlasti ei kassi ega kodu seisukohalt.
Kui pead aru, kuidas sirtsutamist lõpetada, tuleks esmalt mõelda sellele, mis loomal stressi tekitab. Kas naabrusesse on saabunud näiteks uus kass või kas oled oma kodus midagi muutnud? Põhjus võib olla milleski alljärgnevas.
- Kass tunneb end ahistatuna, kui piirkonnas elab palju teisi kasse. Kui su naabril on palju kasse, siis veendu, et sul oleks (magnetiga või mikrokiibiga) lukustuv kassiluuk, et võõrad loomad ei saaks siseneda sinu – ja su kassi – majja. Kui märkad korduvaid sissetungijaid, kes püüavad majja hiilida, peleta nad eemale, et nad ei julgeks su kassi isiklikule territooriumile tulla.
- Kas võtsid hiljuti uue kassi või kaotasid vana? Veendu, et su kass tunneb end endiselt turvaliselt ning teab, et toit, vesi, liivakast, ase ja mänguasjad on tema jaoks ikka olemas – ükski uustulnuk ei võta neid temalt ära ja neid ei hävitata pärast teise lemmiklooma surma. Võimalik, et pead paigutama ta asju kindlustunde mõttes mitmesse kohta. Loe lisanõuandeid artiklist „Uue kassi kojutoomine”.
- Kas sul on uus mööbel? Kas tegid remonti või kolisid hoopis uude kohta? Kõik see võib su kassi rahutuks muuta ja suurendada sirtsutamisohtu, seepärast tutvusta talle uusi asju vähehaaval, andes loomale aega harjuda. Samuti võid proovida hõõruda kassi nägu pehme lapiga, mis võtab looma feromoonid külge, ja pühkida sellega siis mööblit või tundmatuid kohti kassi kõrguselt. Nii levitad tema lõhna, mis aitab kassil end turvalisemalt tunda.
- Küsi loomaarstilt sünteetiliste feromoonide kohta, mida kasutatakse samamoodi ja mis võivad tulla kasuks, kui lahendad stressiga seotud probleeme.
Mis on sirtsutamise meditsiinilised põhjused?
Osa kasse sirtsutab toas, kuna neil on meditsiiniline probleem – kui su kass teeb nii, siis vii ta tervisekontrolliks loomaarsti juurde. Näiteks kasside alumiste kuseteede haigused on levinud ja ravitavad, kuid võivad kujutada ravimata jätmisel ohtu. Need põhjustavad kusejuhas täielikke või osalisi ummistusi, mis muudab urineerimise raskeks kui mitte täiesti võimatuks. Alumiste kuseteede haiguste põhjused ja ravi on väga erinevad, mistõttu on hea mõte pidada loomaarstiga nõu, kui kahtlustad, et su kass ei sirtsuta mitte emotsionaalsetel, vaid meditsiinilistel põhjustel.
Kassi uriini puhastamine
Kassid sirtsutavad aeg-ajalt samasse kohta, nii et kui märkad sellist käitumismustrit, siis veendu sirtsutamiskoha värvikindluses ja puhasta seda põhjalikult biopesupulbri 10% lahusega, loputa külma veega ja lase kuivada. Pihusta etanooli (mida saad osta loomaarsti käest või apteegist) ja lase sel kuivada. Nüüd peaks pind olema puhas ja lõhnatu.