Your Pet, Our Passion.
Naise süles lamav kass

Miks kassid nurruvad?

Lugemisaeg: 3 min

Nurruva kassi kaisutamine pakub kõigile loomaomanikele tröösti. Tegemist on märguandega, et loom on õnnelik, rahul ja tunneb end sinu süles lõõgastunult, nautides talle osaks langevat tähelepanu. Või kas ikka on?

Me kõik teame, et nii nagu meie naeratame õnnest ja koerad liputavad saba, väljendavad kassid oma tundeid nurrudes. Sellest hoolimata ei ole nurruv kass alati õnnelik kass ning nurrumise põhjuse ja selle müstilise heli tekitamise viisi ümber valitseb suur salapära.

Senised teadusuuringud on näidanud, et kassid ei nurru mitte üksnes õnnest, vaid ka stressist või hirmust. Nurrumine toimib stressirohkes olukorras kaitsemehhanismi ja enda rahustamise meetodina. Sa kuuled sageli, kuidas kass nurrub loomaarsti juures, kui teda läbi vaadatakse – ära aja seda segamini õnnetundest põhjustatud heliga! Suurema tõenäosusega nurrub kass enda rahustamiseks, mitte sellepärast, et talle meeldib läbivaatus. Loe kassi käitumise kohta lähemalt siit.

Nurrumine ei ole ka lihtsalt üks mitteverbaalse kommunikatsiooni viise. Usu või ära usu, aga kassid kasutavad seda ka enda rahustamiseks ja valu leevendamiseks. Emakass nurrub poegimise ajal ebamugavustunde leevendamiseks ja jätkab nurrumist pärast poegade ilmaletulekut, et kutsuda nad imetamiseks enda keha ligi. Kuna kassipojad sünnivad pimeda ja kurdina, on emast lähtuvad võnked neile ellujäämiseks ülitähtsad. Juba kahepäevaselt suudavad nad emale ja pesakaaslastele vastu nurrudes suhelda.

Kuidas kassid nurruvad?

Nüüd teame, miks kassid nurruvad, aga kuidas nad seda imetabast heli õigupoolest esile toovad?

Uuringud on näidanud, et kassi lihased tekitavad heli, mis vastutab häälepaelte liigutamise eest. Kui kass hingab sisse ja välja, põrkab õhk vastu võnkuvaid lihaseid. Nii tekibki nurruv heli ning kuna kassi ajusignaalid panevad kogu keha tööle, on teadlased arvamusel, et nurr kujutab endast pigem lihastõmblusi kui häälepaelte võnkumist.

Kuidas kassid nurruvad?

On teada-tuntud fakt, et kassipidamine leevendab stressi, kusjuures mitte vaid sellepärast, et loom näeb armas välja või on pehme kaisutada, vaid kuna tema nurrumine mõjub meile hästi.

Kassiomanikel on 40% väiksem infarktioht võrreldes inimestega, kellel kassi pole, ning nende vererõhk langeb pärast kassiga suhtlemist ja viimase õrna nurru kuulmist. Kõige huvitavam on aga miski, mida tuntakse kaugtervendamise all. Tegemist on võimega rahustada inimesi ja ravida kaastundest nende haigusi pelga juuresolekuga. Paljud inimesed on väitnud, et nende migreen leeveneb üksnes sellest, kui nad heidavad nurruva kassi kõrvale pikali.

 

"Loomaarstide seas levib tänapäevani vana ütlus, et „kui panna kass ja hunnik murtud luid ühte tuppa, saavad luud terveks."

 

Kas teadsid?

Kassi nurrumise madal sagedus tekitab tema kehas võnkesarju, mis kergendavad hingamist, tervendavad luid ja vigastusi, kasvatavad lihaseid ning parandavad kõõluseid, toimides ühtlasi valuvaigistina.

Kassi nurr jääb vahemikku 25–150 Hz. Selline sagedus soodustab kehalist paranemist luutiheduse suurendamise kaudu. Ilmselt tänu sellele ongi su kass suuteline hüppama puu otsast alla, tundmata maandumisel midagi.

Mitte kõik kassid ei saa nurruda. Rahustavat vibratsiooni tekitavad teadaolevalt ainult kodustatud ja mõned metsikud kassid. Nurruvad kassid ei suuda möirata ja möirgavad kassid ei suuda nurruda! Selle põhjuseks on väike, möirgavatel kassidel paindlik luu, mis asub häälepealte sees. See lubab suurtel kassidel tekitada sügavaid helisid, kuid kodukassidel on kõnealune luu täiesti kõvenenud ja tekitab sisse-välja hingamisel üksnes vibratsiooni.

Nur(r)umise jõud! Kas oled kunagi kuulnud, kuidas su kass nurrub kõvemini ja meeleheitlikumalt, kui tal on kõht tühi? Teadlased selgitasid hiljuti välja uue nurru, mida nimetatakse paluvaks nurruks ja mis muudab normaalse nurru kannatamatuks nutusarnaseks heliks. Selle helisagedus sarnaneb beebinutu omaga, mistõttu soovime instinktiivselt appi rutata, mis tähendab näljase kassi puhul kiiret maiuste järele haaramist.

Nurruv kass võib olla nii õnnelik, stressis, näljane kui ka rahul, kuid kui jälgid ta käitumist ja tuju, siis saad aru, mida ta üritab sulle öelda.

Vähemalt tead nüüd, kelle poole kaisutuste asjus pöörduda, kui oled tõbine ning igatsed pisut hoolt ja armastust.