Kuna uus kass on sulle kallis, siis soovid muuta oma maja ja aia talle võimalikult ohutuks. Millest kassikindla kodu ja aia loomisel alustada?
Ohutud siseruumid
Kassid, eriti kassipojad on loomu poolest uudishimulikud ning uurivad kõike katsumise, nuuskimise ja maitsmise teel. Kui tood uue kassipoja koju, siis tunnevad nad kõige vastu huvi ega oska erinevalt meist vahet teha, mis on ohtlik ja mis mitte. Kui sa ei tea täpselt, kuidas oma kodu kassikindlaks muuta, siis meie kontrollnimekiri aitab sul oma looma ohtudest eemal hoida.
Kodu muutmine kassipojale ja kassile ohutuks
- Kui oled uue kassi või kassipoja koju toonud, siis hoia kõik aknad-uksed kinni, kuni loomad on ümbrusega harjunud, saanud kõik vaktsiinid ja steriliseeritud/kastreeritud.
- Kontrolli, et nii köögi kui ka vannitoa prügikastidel oleks suletavad kaaned ning need peaksid küüntele vastu – ning ära jäta prügikotte iialgi tuhnimiseks laokile!
- Pane kõik kergesti purunevad nipsasjad ära, kuna need ei pea uudishimuliku kassipoja käes kuigi kaua vastu.
- Sulge alati ahju, külmiku, mikrolaineahju, nõudepesumasina, pesukuivati ja pesumasina uks. Pane nende kodumasinate ustele sildid, mis tuletavad kõigile meelde, et nad kontrolliksid enne masina tööle lülitamist ega seal sees ei ole uudishimulikku kassi. Soe pesukuivati ja nõudepesumasina särav trummel on pisikeste kassipoegade jaoks vastupandamatud!
- Hoia WC-poti kaas all, et kassipoeg ei kukuks potti ega jooks sellest (ega üritaks potti otstarbekohaselt kasutada!). Riputa külaliste või hajameelsete majanaabrite jaoks üles sellesisuline meeldetuletus.
- Peida kõik elektrijuhtmed mööbli taha. Paksust materjalist juhtmehoidikuid saab osta enamikust ehituspoodidest ning need muudavad juhtmed täiesti närimiskindlaks.
- Pane kilekotid kuhugi ohutusse kohta ära, kuna need kujutavad endast tõelist ohtu, kui loom neid närib ja alla neelab või nende sisse peitu poeb.
- Süüdatud küünlad, viiruk ja õlipõletid lausa kutsuvad õnnetust kaela – lahtine leek ja karvane kass ei sobi omavahel kokku. Kui sul on lahtine kamin, siis kontrolli, et selle ette oleks tõstetud kaitseklaas.
- Lõika ripnevad ruloo- ja kardinanöörid lühemaks ning kinnita need käpaulatusest välja ohutule kõrgusele.
- Hoia oma köögi töötasapinnad koristatuna ning viska toidujäätmed kohe ära. Kanakondid võivad tunduda kassidele isuäratavad, kuid on neile ka väga ohtlikud, kuna tekitavad närimisel peeneid kilde. Sama ahvatlev näks ja mänguasi on lihatükkide sidumiseks kasutatud nöör, mis võib allaneelamise korral põhjustada raskeid terviseprobleeme.
- Kassidele meeldib väga ronida. Kui soovid oma mööblit säästa, siis hangi kraapimispost, soovitatavalt selline, millel on kõrge platvorm, kus saab peidus olla või segamatult und nautida.
- Vaata üle alljärgnev ohtlike ainete loetelu ja veendu, et oled need kõik ohutusse kohta ära pannud. Pane põrandal asetsevatele köögikappidele lastelukud, kuna uudishimulikud kassipojad on meistrid kapiuste avamise peale.
Ohtlikud ained, mida vältida
Kahjuks on paljud üldlevinud majapidamistooted kassidele äärmiselt mürgised ja seda isegi väikestes kogustes. Kassi ohutuse tagamiseks ära kasuta midagi alljärgnevast või hoia neid aineid uudishimulike kasside eest lukustatud kapis.
- Puhastus- ja hügieenitooted, nagu valgendi ja fenoole sisaldavad tooted (nt desinfitseerivad ained, mis muudavad vee häguseks).
- Inimestele mõeldud ravimid (nt paratsetamool ja ibuprofeen).
- Autokeemia (nt antifriis).
- Kosmeetika või remonditooted (nt juuksevärvid, lahusti ja küünelakieemaldi).
- Roti-/hiiremürk – hea oleks, kui sa ei kasutaks neid üldse, sest sinu kass võib pärast mürgitatud saaklooma söömist väga raskelt haigestuda. Kui sa siiski pead neid kasutama, pane need sellisesse kohta, kuhu sinu kass ei pääse.
- Nälkjatõrje graanulid (saadaval on ka lemmikloomadele ohutud tooted).
- Koitõrjepallikesed (naftaliin või paradiklorobenseen).
- Lõhnastid, pesuloputus- ja nõudepesuvahendid (sisaldavad katioonseid detergente, mis põhjustavad söövitust).
- Patareid (sisaldavad happeid või leeliseid, mis põhjustavad söövitust).
- Omavalmistatud voolimismass (suure soolasisalduse tõttu).
- Käe- või jalasoojendid (suure rauasisalduse tõttu).
- Sigaretid, kohvipaks, alkohol.
- Šokolaad (pigem koerte teema, kuid selles sisalduv teobromiin on mürgine ka kassidele).
- Kõik liiliasordid (lehed, õied jne), olgu siis kimpudes või toataimedena (vt mürgiste taimede loetelu allpool).
- Osa koerte kirbutõrjevahenditest sisaldab permetriini, mis on kassidele äärmiselt mürgine. Veendu, et hoiad neid ohutus kohas, ning eralda koerad ravikuuri ajaks kassidest.
Ohtlikud taimed
Olgugi et kassid on lihasööjad, ei maksa siiski imestada, kui näed teda aedvilju või muid taimi närimas. Osale kassidest meeldib õues muru või toas potilillede lehti näkitseda. Hoia oma kassil silma peal, et teaksid, mida ta täpselt sööb, sest teatud taimede osad on talle mürgised. Peamised taimed, mida tuleks vältida:
Kassidele mürgised toataimed
Diifenbahhia, liiliad (kõik taimeosad on äärmiselt mürgised), filodendron, puuvõõrik, jõulutäht
Kassidele mürgised aiataimed
Liiliad, asalea, nartsiss, tomat, sõrmkübar, jugapuu, hortensia
Täieliku loetelu kassidele mürgistest taimedest võid küsida oma loomaarsti käest või vaadata mürgiste taimede loetelu International Cat Care kodulehelt.
Ohutu õu
Ükskõik kui tore see kõik ka ei tunduks, pead teatud asjadele tähelepanu pöörama. Õues on kassid vastuvõtlikumad haigustele ja parasiitidele, nad võivad minna kaotsi või nad võidakse varastada ning neil on oht auto alla jääda. Selleks et oma kass ohutult õue lubada, tuleb sul muuta oma aed kassikindlaks.
Osa kasse on üsna õnnelikud ka tubastes tingimustes – kuigi see oleneb sellest, kui hästi oskad muuta oma maja kassikindlaks ning tekitada loomale stimuleeriva keskkonna, mis hüvitab põneva õueelu puudumise. Teine osa kasse eelistab õues uidata. Selleks et teha kindlaks, kumb variant sobib sinu kassile paremini, tuleb hoolikalt järele mõelda. Kui otsustad oma kassi õue lubada, siis küsi kasvataja või loomaarsti käest nõu ning veendu, et loomal on õues võimalikult turvaline viibida.
Kassi ettevalmistamine õues ringi liikumiseks
- Meie soovitame hoida kassi toas seni, kuni ta on kiibistatud ja vaktsineeritud. Vaktsiine ning kirbu- ja ussirohtu tuleb manustada korduvalt, nii et räägi see oma loomaarstiga läbi, et sinu loom oleks ikka kaitstud.
- Lase kassil enne tema õuelubamist kõigepealt tubase keskkonnaga täielikult ära harjuda. Kui tegemist on uue kassiga või oled äsja uude elukohta kolinud, siis hoia looma toas seni, kuni ta on ümbrusega täielikult harjunud. See võtab tavaliselt umbes kaks nädalat aega. Ära unusta uude elukohta kolides kassi mikrokiibi andmeid uuendada ja tema nimesilti välja vahetada.
- Tutvusta kassile õuekeskkonda etapiti. Võid näiteks lasta tal uut keskkonda uudistada, jälgides teda samal ajal aknast, ning kolistada paari minuti pärast söögikausiga, et meelitada ta söögikutsungi abil tuppa tagasi. Pikenda väljas viibimise aega jaokaupa, kuni te mõlemad tunnete end kindlalt.
- Kassi steriliseerimine/kastreerimine vähendab tema uitamiskirge ja aitab tal püsida kodule lähemal. See tähendab, et ta satub väiksema tõenäosusega teiste kassidega vastamisi ja kaklema.
Kassisõbraliku aia ette valmistamine
- Kontrolli, et sinu aias poleks potentsiaalseid ohte, nagu mürgised taimed (vt ülalpool), lukustamata kuure (kui seal leidub kemikaale) ega katmata tiike. Hea mõte on teha aias jalutuskäik ja kujutada ette, et oled elavaloomuline kass.
- Märkad õige pea asju, mis vajavad parandamist, et aed kassikindlaks muuta! Kasuta keemilisi umbrohumürke ettevaatlikult. Kui oled aeda kemikaalidega töödelnud, siis piira kassi ligipääsu sinna ning hoia loom eemal ka muru või aia väetamise ning umbrohu- või putukatõrje ajal, kuni pinnas on täielikult kuivanud.
- Veendu, et sinu naabruskonnas ei kasutata hiirte või rottide tapmiseks mürki. Kui kass sööb mürki või mürgitatud närilist, siis võivad sel olla saatuslikud tagajärjed.
- Kui tunned, et sinu ümbruskond ei ole vabalt ringi uitamiseks piisavalt ohutu (võibolla elate tiheda liiklusega tänava ääres), siis ei pea sa veel kassile värsket õhku ja ringiliikumist keelama. Võid teha järgmist.
- Ehita aeda jooksuaedik, mis on ühendatud kassiluugiga. See peaks asetsema pooleldi päikse käes ja pooleldi varjus ning olema varustatud sooja, ilmastikukindla sektsiooniga. Sisusta aedik puutüve või ronimisvõre, köite ja õrte, muru, naistenõgese, liivakasti ja veekausiga.
- Ehita aiale tara ümber, et kass ei pääseks põgenema.
Kassi õuelaskmine
- Kassiluuk lubab kassil igal ajal aeda minna. Hea mõte on kasutada lukustatavat või sellist kassiluuki, mis laseb ainult sinu kassil siseneda (mikrokiibi alusel).
- Loodetavasti on õues viibimine sinu kassi jaoks lõõgastav ja ta püsib kodu lähedal, kuid pea meeles, et nad võivad leida puhkamiseks või peitumiseks ebaharilikke kohti. Veendu alati enne autoga tagurdamist, et sinu sissesõiduteel ei lebaks ühtki kassi.
- Kui see on võimalik, siis hoia kassi öösiti toas. Suurem osa liiklusõnnetusi ja kasside kaklusi toimub pärast hämardumist.
- Vali kassile irduv kaelarihm, juhuks kui nad jäävad sellega kuhugi kinni, ning märgi tema nimesildile oma kontaktandmed. Kaelarihma helkurriba aitab mootorsõidukijuhtidel sinu kassi öösel paremini märgata.
- Olgugi et sinu kass on ringi uidates õnnelik, ei tähenda see veel, et ta tunneb end sama mugavalt, kui teda kuhugi viiakse. Kui pead oma kassi transportima, siis kasuta selleks alati suletud transpordipuuri (mitte pappkasti!), kus on tekike, et loomal oleks mugav ja ohutu olla. Enne kui tõstate kassi puuri, pihusta sinna rahustava toimega feromoone.
Kassi õue lubamine on julge samm. Kui tegemist on terase ja seiklushimulise loomaga ning sina oled võtnud nii palju ettevaatusabinõusid kui võimalik, siis ergutab õueskäimine looma vaimselt ning parandab tema kehalist seisundit.