Your Pet, Our Passion.
punakas kass naise õlgadel

Ebaharilikud sümptomid, mida kassi juures otsida

Lugemisaeg: 5 min

Iseenesest mõista soovite hoolitseva loomaomanikuna, et teie kass oleks võimalikult terve ja õnnelik. Kuna kassid ei oska muret kurta, siis on keeruline aru saada, millal nad abi vajavad.

Ohumärgid

Erinevalt koertest ei otsi kassid lohutust, kui neil on halb olla, pigem hoiavad just eemale. Kaitseinstinkt muudab kassid agressiivsemaks ja sunnib neid peitu pugema, mistõttu teil on keeruline neil silma peal hoida.

Kassi terviseprobleemide vältimiseks peaksite oma looma iga 6–12 kuu tagant loomaarsti juurde läbivaatusele viima, eriti kui kass on üle 8 aasta vana. Kui kahtlustate, et teie kassiga on midagi korrast ära, kuid te ei tea, mis see võiks olla, siis otsige neid ebaharilikke sümptomeid, mis annavad märku, et on aeg kass loomaarsti juurde viia.

Alljärgnevalt saategi kasside haiguste ja nende sümptomite kohta lähemalt lugeda, et teaksite, millele tähelepanu pöörata. Kui teil on kassi tervise suhtes kahtlusi, siis pöörduge loomaarsti poole.

Isu muutumine

Kui teie kass sööb tavalisest vähem, siis võib selle taga peituda mõni täiesti süütu isu vähendav põhjus, nagu jahilkäik õues või väga palav ilm. Vahel aga võib see viidata kassi terviseprobleemidele, eriti eaka looma puhul.

Kui söögiisu vähenemisega kaasnevad letargia, oksendamine, kõhulahtisus, kaalulangus või muud kasside haiguste sümptomid, siis pöörduge loomaarsti poole. Suurenenud söögiisu võib viidata sellistele haigustele nagu kilpnäärme ületalitlus, diabeet või mõni soolehaigus.

Iiveldus ja oksendamine

Karvapallide või muru oksendamine on normaalne nähtus, kui teie kass teeb seda aeg-ajalt. Kui oksendamine sageneb, okses on toitu või verd, kassil on neelamisraskused või ta öögatab/öögib, siis peaksite panema loomaarsti juurde aja kinni.

Oksendamine võib viidata paljudele kasside haigustele, sh sooleprobleemidele ja neeru- või maksahaigustele. Kui oksendamisega kaasnevad letargia, depressioon, kõhulahtisus või isukaotus, siis on selle taga mõni tervisehäda. Külaskäik loomaarsti juurde peaks panema asjad paremuse poole liikuma.

Probleemid liivakastis

Kui teie kassil on pidevalt kõht lahti, tema väljaheited on musta värvi või sisaldavad verd või lima, siis võib tal olla mõni tervisehäda. Kui märkate midagi eeltoodust või lisaks sellele kass oksendab, on letargiline, tema söögiisu on vähenenud või kaal langenud, siis pöörduge loomaarsti poole.

Samuti tuleb viia kass loomaarsti juurde läbivaatusele, kui loom pressib, kuid ei suuda rooja väljutada, või väljaheide on väga kõva ja karvu täis. Tegemist võib olla kergesti lahendatava probleemiga, aga ka mõne raskema terviseprobleemiga.

Kui teie kass käib muudkui liivakasti vahet, kükitab häda tegemata (või on selle kogus väga väike), nutab liivakastis käimise ajal või te märkate tema uriinis verd, siis on tal ilmselt kuseteede põletik.

Mõni infektsioon, nt põiepõletik, on üldlevinud ja kergesti ravitav. Tõsisemad infektsioonid võivad viia kaslaste alumiste kuseteede haiguseni, mis võib osutuda ravimata jätmise korral lemmiklooma tervisele äärmiselt ohtlikuks. Kui märkate kuseteede infektsioonile viitavaid sümptomeid, siis viige loom esimesel võimalusel loomaarsti juurde läbivaatusele, et asjas kiiresti selgust saada.

Raviga alustamine kohe esimeste haigustunnuste ilmnemisel on väga oluline, kuna ravimata kuseteede haigus võib osutuda teie lemmikule väga ohtlikuks.

Liigne kaalutõus

Kui teie kass võtab kiiresti ja palju kaalus juurde, siis võib see viia rasvumiseni, mis võib omakorda põhjustada diabeeti ja teisi haigusi ning liikumisvaevusi. Kassi ribid peaksid tema paitamisel või süles hoidmisel tunda olema – kui see nii ei ole, siis on ilmselt tegemist ülekaaluga.

Klõpsake siin, et saada kassi kehavormi hindamise kohta rohkem teada.

Kui teile tundub, et kass peaks kaalus alla võtma, siis pidage esmalt loomaarstiga nõu – tema oskab soovitada parimat meetodit, et vormi taastamine toimuks vähehaaval. Kassi toitu tuleb vahetada ettevaatlikult, et mitte ärritada looma kõhtu.

Kui teile tundub, et ainult kassi kõht on suurenenud, siis pöörduge loomaarsti poole. Tegemist võib olla vedelikupeetuse, mitte kaalutõusuga.

Sagenenud joomine/urineerimine

Kui olete hakanud kassile hiljuti märgtoidu asemel kuivtoitu andma, siis on tõenäoline, et ta joob rohkem vett, kuni on muutunud menüüga ära harjunud.

Kui teie kass hakkab aga sagedamini jooma või urineerima, ilma et tema toit oleks muutunud, võib see viidata mõnel haigusele, nt diabeedile või muule kassi neerudega seotud tervisehädale. Kui te ei näinud varem oma kassi kunagi joomas, kuid märkate teda nüüd veekausi ääres või panete tähele, et tema liivakast on märjem kui enne, siis pange loomaarsti juurde aeg kinni.

Nahk ja kasukas

Nahk on hea indikaator, mis annab teile aimu kassi üldisest tervislikust seisundist. Looma nahk peaks olema sile ja roosa/must ning kasukas sile ja läikiv

Kratsimine või liigne puhastamine, kärnad või karva väljalangemine võivad viidata nahahaigusele. Hõre ja kõõmane või tuhm kasukas võib vihjata mõnele haigusele, mis ei pruugi olla küll naha ega karvaga seotud, kuid mõjutab viimaste seisundit. Nähtav kratsimine ja mustad plekid võivad anda märku kirpudest, mida on suhteliselt lihtne välja ravida.

Kui kassi kõrvadest tuleb pruunikat eritist või kõrvad või nende ümbrus punetavad, siis juhtige sellele loomaarsti tähelepanu.

Suu ja igemed

Suu või selle ümbruse punetamine, paistes igemed või halb hingeõhk on märk võimalikust suuõõne haigusest. Sellised sümptomid võivad olla kassile äärmiselt valulikud, nii et ta kaotab söögiisu, sööb üksnes ühe suupoolega, pillab toitu söömise ajal suust või kaotab kehakaalus.

Kui märkate midagi eeltoodust, siis pange loomaarsti juurde aeg kinni. Mida varem te raviga alustate, seda kiiremini saab teie kass jälle normaalselt einet võtta!

Hingamine

Erinevalt koertest ei hinga kassid tavaolukorras kunagi avatud suuga. Kui teie kass hingeldab, ahmib õhku, hingab väga kiiresti, köhib või teeb hingamise ajal mingit häält, siis pöörduge viivitamata loomaarsti poole.

Sellised tunnused võivad viidata mõnele tõsisele hingamisteede probleemile ning nendega tuleb viivitamatult tegeleda.

Silmad ja nina

Aevastamine, tilkuv nina ja märjad silmad võivad viidata hambaprobleemidele, viirusele või mõnele kasside haigusele, mis mõjutab ülemisi hingamisteid. Lakkamatu kleepuv voolus, nina verejooks, pidev silmade pilgutamine või punetamine on kindel märk, et tuleb minna loomaarsti juurde, sest nende taga võib peituda mõni tervisehäda.

Kui märkate, et kassi kolmas silmalaug on silmamuna peal, siis võib silmas olla võõrkeha või infektsioon või siis on kassi üldine tervislik seisund halb. Paluge loomaarstil kass läbi vaadata, et ta saaks võõrkeha välja loputada või anda silmatilku kodus kasutamiseks.

Luud ja liigesed

Kui teie kass lonkab, siis võib ta olla ennast vigastanud või kannatab liigesevalu käes.

Kui tal võtab püsti tõusmine või maha heitmine aega, ta ei suuda enam nii kõrgele hüpata nagu vanasti või trepist üles-alla käia, siis võib see viidata luu- või liigeseprobleemile. Pöörduge esimesel võimalusel loomaarsti poole, et mitte lasta loomal valudes piinelda, vaid otsida talle ravi.