Kui su kass ei taha juua, on ehk käes aeg osta uus veekauss. Valik on suur, aga tee natuke kodutööd ja sa leiad oma lemmikule sobiva kausi.
Kassid taluvad janu loomupäraselt üpris hästi. Kui nende vesi pole meeltmööda – see on näiteks liiga soe või neile ei meeldi kauss –, võivad nad vabalt joomata olla. Samamoodi eiravad paljud kassid oma veekaussi ja joovad selle asemel lompidest – saa siis aru, miks. Seepärast ongi kassile sobiva kausi valik nii oluline.
Loe kassi veevajaduse kohta lähemalt siit. Kui sulle tundub, et su kass ei joo piisavalt, pea loomaarstiga nõu.
Kuidas valida kassile sobivat veekaussi?
Enne kui valid oma kassile täiusliku veekausi, mõtle selle peale, mis talle meeldiks. Arvesta nii oma kassi isiksust kui ka söömis- ja joomisharjumusi. Kui tal on näiteks kalduvus asju kummuli lüüa, siis on ilmselt mõistlik valida raske joogikauss. Kui talle aga ei meeldi, et ta vurrud millegi vastu puutuvad (see on paljude kasside puhul nii), siis on tal mugavam juua laiast kausist. Mõnikord tuleb proovida mitut veekaussi, enne kui leiad sellise, mis talle meeldib. Õnneks ei ole kausid kallid. Mõtle alljärgnevale.
Sügavus. Madalaid kausse tuleb sagedamini täita kui sügavaid, kuid samas võib su kassil oma eelistus olla.
Materjal. Kausse valmistatakse paljudest materjalidest. Kõigil neil on oma head ja halvad küljed, mille kohta saad lugeda lähemalt allpool.
Kas seisev või voolav vesi? Enamik omanikke jätab kassile tavalise kausi veega, kuid pirtsakaid joojaid võib meelitada spetsiaalse disainiga purskkaevu abil. Loe purskkaevude kohta lähemalt altpoolt.
Kassikausside liigid
Traditsiooniline veekauss. Tegemist on lihtsa kausiga, mis on mõeldud joogivee hoidmiseks. Ilmselt oled just sellist kaussi kõige sagedamini näinud. Need on taskukohased, kättesaadavad ega nõua kuigivõrd tähelepanu. Paljud kassid joovad hea meelega seisva veega kausist. Samas võib hulk kasse veeallikaga pirtsutada.
Paljud neist pirtsutavad seisva veega kausi peale nina, eriti kui läheduses on tilkuv kraan, kust selle asemel juua. Selleks et kassi jooma meelitada, pead vett korrapäraselt vahetama. Kõik kassid eelistavad värsket jahedat vett. Ja vaata, et kauss poleks kunagi kuival.
Veedosaatoriga kauss. Sarnane traditsioonilise veekausiga, kuid lisatud on veedosaator, mis hoiab kaussi täis. Sellised kausid on enamasti valmistatud plastist ja osa külge on kinnitatud püstpudel. Kui kass joob, niriseb veepudelist aeglaselt vett, nii et vesi püsib kausis kogu aeg samal tasemel. See ei ole küll päris sama, mis voolava vee pakkumine, kuid tähendab, et sa ei pea vett nii sageli juurde valama. Tegemist on hea valikuga, kui viibid terve päeva kodust eemal.
Purskkaev kassile. Seda tüüpi joogianum sobib suurepäraselt kassidele, kellele ei meeldi seisvat vett juua. Kui su kassil on kalduvus juua kraanist või mujalt selleks mitte ette nähtud kohast, võib olla põhjus selles, et ta eelistab värsket voolavat vett. Lahendus võib peituda purskkaevus. Need töötavad tavaliselt hästi väikese elektrimootori jõul. Täida kauss veega ja väike purskkaev selle keskel hoiab vee ringluses. Kass võib juua nii kausist kui ka langevast veejoast. Paljud purskkaevud sisaldavad ka filtrit, mis aitab eemaldada tolmu ja karvu, et vesi oleks võimalikult värske. Kõige kvaliteetsemad purskkaevud võivad lisaks vett jahutada, mis on suvekuudel ideaalne.
Materjalid
Plastkauss. Plastkausid on harilikult kõige odavamad, kuid aja jooksul võivad nad võtta külge lõhna, mis sinu kassile ei meeldi. Samuti võivad need mõraneda, pakkudes bakteritele kasvulava, ja kui neil pole just lai põhi, siis on neid kerge kummuli lüüa.
Metallkausid. Metallkausid, mis on valmistatud tavaliselt roostevabast terasest, on hõlpsalt puhastatavad ega võta lõhna külge. Lisaks aitavad nad sooja ilmaga vett jahedana hoida. Samas on ka need suhteliselt kerged, nii et kohmakas kass võib kausi lihtsalt (ja kärarikkalt!) ümber ajada.
Keraamilised (või klaasist) kausid. Keraamiline kauss on üks populaarsemaid valikuid seisva vee pakkumiseks. Neid on lihtne puhastada ja raske kummuli ajada ning need maksavad väga vähe.
Kuhu kassi veekauss panna?
Nii nagu kassi söögikauss, peaks ka veekauss asuma kusagil, kus on suhteliselt vaikne. Esikus võib olla liiga palju sagimist isegi sellise kassi jaoks, kes on muidu väga seltskondlik.
Pane kassi veekauss mõnda puhtasse ja lõhnatusse kohta, mis asub liivakastist kaugel eemal. Kassid on väga puhtad loomad ja nii nagu meie, eelistavad ka nemad neid asju lahus hoida. Enda meelerahu huvides on tark mõte panna kassi veekauss kergpuhastatavale pinnale, näiteks kivi- või laminaatpõrandale. Siinkohal tasubki mainida, et jätaksid kassi veekausi alati põrandale, kus ta pääseb sellele hõlpsalt ligi. Väldi laua- ja kapipealseid isegi juhul, kui su kassile meeldib hüpata ja ronida.
Kui sul on rohkem kui üks kass, pane igaühe jaoks eraldi veekauss isegi juhul, kui nad armastavad oma asju jagada. Veel parem – jäta veekausid üle kogu maja mitmesse kohta, sest nii on kassil alati vaikne joogikoht, kus tahes ta ka ei viibiks.