Kutsika kõhulahtisusega tegelemine võib olla ebameeldiv, eriti kui sa juba proovid harjutada teda õues häda tegema. Peale selle, et see põhjustab sulle ebamugavusi, ei taha keegi oma kutsikat kannatamas näha.
Samuti võib olla keeruline kindlaks teha, kas kutsika kõhulahtisus viitab millelegi tõsisele või saab seda kergesti ravida.
Siinses artiklis antakse ülevaade kutsika kõhulahtisusest ja jagatakse praktilisi nõuandeid, kuidas seda ravida.
Mis põhjustab kutsikal kõhulahtisust?
Kutsikatel võib kõhulahtisust tekitada mitu tegurit. Enamik neist pole tõsised ja need saab hõlpsalt kõrvaldada, et kutsikas ei peaks enam kannatama.
Stress
Kui kutsikas saabub uude koju, on tõenäoline, et ta kannatab stressi all. See tuleneb sellest, et ta on täiesti uues keskkonnas ega tunne ümbritsevaid inimesi. Paari päeva jooksul peaks aga stressiseisund kaduma.
Uus toit
Kutsikal võib olla raske uue toiduga harjuda. On tähtis, et koer lõpetaks üheaastaseks saades kutsikatele mõeldud toidu söömise ja hakkaks saama täiskasvanud koera toitu, kuid pea meeles, et toidu muutmine võib põhjustada kõhulahtisust. See on täiesti normaalne. Kutsika kõht peaks uue toiduga paari päeva jooksul harjuma ja siis lõpeb ka kõhulahtisus. Kui nii ei lähe, uuri oma loomaarstilt, kas peaksid toitu vahetama.
Parasiidid
Väikestel kutsikatel on sageli Parasiidid, mis võivad põhjustada kõhulahtisust. Parasiidid;on eriti levinud räpastes oludes, seega pea seda meeles, kui endale kutsikat valid. Parasiididvõivad ka emalt pojale edasi kanduda, mistõttu tuleks enne kutsika ostmist tema ema näha. Kui kahtlustad, et probleemi põhjuseks on Parasiidid, lepi kokku kohtumine loomaarstiga.
Need on vaid kõige levinumad kõhulahtisuse põhjustajad. Lisaks on olemas palju teisi võimalikke põhjuseid, sh viirusinfektsioonid ja veega seotud muutused.
Millal tuleks kõhulahtisusega kutsikaga loomaarsti juurde minna?
Kui su kutsikal on kõht lahti, on keeruline otsustada, kas selle pärast oleks tarvis loomaarsti juurde minna. Samas peaksid tähelepanu pöörama mitmele sümptomile.
Kõigepealt tuleks kontrollida, kas koera väljaheites leidub verd. Veri väljaheites pole kunagi hea märk ja sellesse tuleb tõsiselt suhtuda. Kui märkad verd, mine oma kutsikaga esimesel võimalusel loomaarsti juurde.
Kas väljaheide on must ja tõrvane? See võib viidata palju suuremale probleemile, sest näitab, et sisikonnas on seeditud verd. See võib tähendada, et koeral on sisemine verejooks.
Teised märgid, millele tähelepanu pöörata, on isutus ja sage oksendamine.
Kui su kutsikal pole ühtegi ülalmainitud sümptomit, on tõenäoline, et ta ei vaja loomaarsti visiiti, v.a juhul, kui kõhulahtisus on sage või on kestnud kauem kui kaks-kolm päeva.
Kutsika kõhulahtisuse ravimivne
Esmane ja ilmselt kõige tõhusam ravimeetod on anda koerale mõne päeva jooksul magedat toitu. Alguses anna talle veidi valget keeduriisi. Kui see mõjub hästi, võid järgmisele toidukorrale lisada väikse koguse keedukana. Selline toitumine peaks kõhtu rahustama ja päeva jooksul peaks kutsika väljaheide normaalseks muutuma.
Kui su kutsika Seisund ei parane või hoopis halveneb, peaksid esimesel võimalusel loomaarsti poole pöörduma. Tema võib soovitada teistsuguseid ravimeid.
Regulaarse kõhulahtisusega kutsikaid võib aidata erikoostisega toit. PURINA® PRO PLAN® Puppy Sensitive Digestion koos OPTIDIGEST iga sisaldab spetsiaalset toitainekombinatsiooni, mis toetab seedesüsteemi. Selle koostises on kergseeditavad ained (nagu muna), mis hõlbustavad seedimist, ja bentoniit (looduslik savi), mis parandab väljaheidete kvaliteeti.