Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Kutsikas, kellele antakse toitu kaussides

Kutsika toitmine

Lugemisaeg: 6 min

Teie kutsikas on küll väike, kuid tal seisab lühikese aja jooksul ees tõeline kasvuspurt! Kõigest 12 (suurematel tõugudel 24) kuuga saab temast küps täiskasvanud loom.

Kuna looma keha ja aju areng on väga kiire, siis vajab ta palju kvaliteetset kutsikatoitu. Selles pole kahtlustki, sest energiline kutsikas võib kulutada kaks korda rohkem kaloreid kui täiskasvanud koer!

Emapiim on kutsikale ideaalne esimene toit, kuna sisaldab külluslikult kõiki toitaineid, mida kutsikas suureks ja tugevaks kasvamise jaoks vajab. Kuigi kutsikad on võõrutamiseks piisavalt vanad 6.–8. elunädala paiku, hakkab enamik neist juba 3–4-nädalaselt tahke toidu vastu huvi ilmutama. Enamasti juhtub see nii, et pojad astuvad mürgeldamise käigus ema toidukaussi ja lakuvad seejärel oma käppi.

See on kõige sobivam aeg hakata neile kutsikatoitu andma. Kui otsustate kuivtoidu kasuks, siis lisage sellele veidi vett ja segage krõbinad pudrulaadseks massiks. Mida vanemaks kutsikad saavad, seda vähem vett on vaja lisada ning toit võib jääda järjest kuivemaks. Ärge võõrutage kutsikaid liiga noorelt, kuna tahkele toidule üleminek võib neile tekitada seedmisvaevusi.

Kutsika suu on väiksem kui täiskasvanud loomal, nii et tal on lihtsam kutsikatoidu väiksemaid krõbinaid närida ja neist asendamatuid toitaineid kätte saada. Kutsikatele meeldib krõbinaid krõmpsutada – ühtlasi aitab see hoida nende hambaid puhaste ja tervetena.

Kui olete leidnud kutsikatoidu, mis meeldib nii koerale kui ka teile, siis on hea mõte selle juurde jäädagi. Kui muudate kutsika toitu, siis võite ärritada tema kõhtu. Kõige parem on anda loomale ühe ja sama kaubamärgi toitu, v.a juhul, kui valitud toit tekitab talle probleeme või loomaarst on soovitanud teil toidu välja vahetada. Kui peate kutsika toidu teise vastu välja vahetama, siis lugege jaotisest „Ühelt toidult teisele üleminek”, kuidas teha seda võimalikult sujuvalt.

Kui palju kutsikale süüa anda?

Ära lase ennast kutsika suurtest toitu anuvatest silmadest petta, tema kõht on tegelikult palju väiksem! Selleks et loom saaks kõike vajalikku, kuid ei sööks üle, serveerige talle väikseid portsjoneid, ent tehke seda sageli. Peate siinkohal arvestama nii looma vanust, suurust kui ka loomaarsti võimalikke nõuandeid. Alustage 1 spl toiduga viis korda päevas ajal, mil kutsikas saab endiselt emapiima, ning lähtuge edaspidi järgmisest reeglist:

  • Alates toidu pakkumisest kuni võõrutamiseni (enamasti kahekuuselt): 4–6 söögikorda päevas.
  • 2–3-kuuselt: 4 söögikorda päevas.
  • 4–6-kuuselt: 2–3 söögikorda päevas.
  • Pärast 6. elukuud: 2 söögikorda päevas (olenevalt tõust).

Ärge toitke kutsikat üle, kuna see ärritab tema kõhtu ja liiga kiire kaalutõus koormab tema luustikku. Kumbki ei tule kutsika tervisele kasuks, seepärast kavandage tema toitmist hoolikalt.

Lugege pakendi toitmisjuhised alati hoolikalt läbi – need on teile lähtekohaks. Konkreetne kogus oleneb kutsika vanusest, tõust, tervislikust seisundist ja energiatasemest – mänguhimulised kutsikad kulutavad rohkem energiat ja vajavad seega ka rohkem n-ö kütust. Kasutage meie kehavormi hindamise töövahendit , et mõõta oma kutsikat ja veenduda – ta kasvab korralikult, ei ole ala- ega ülekaaluline.

Kui kaalute oma kutsikat korrapäraselt, siis teate, kas ta on oma vanuse, suuruse ja tõu kohta õiges kaalus. Võite teha seda ise kodus. Kui te ei tea, kuidas seda teha, siis laske loomaarstil visiidi käigus ette näidata.

Toitmine ja liikumine

Ärge andke kutsikale süüa vahetult enne või pärast liikumist, vaid jätke toitmise ja aktiivse tegevuse vahele tund aega. Hea mõte on kujundada kutsika päevakava selliselt, et ta teeb kohe pärast söömist uinaku.

Nii väldite tema kõhu ärritamist või midagi veel tõsisemat, nagu maokeerd suurte ja massiivsete tõugude puhul. Magu tursub ja väändub. Tegemist on akuutse seisundiga, mis vajab viivitamatult loomaarsti abi.

Kus kutsikale süüa anda?

Valige vaikne koht, mis jääb argipäeva askeldustest eemale ja kus loom saab segamatult süüa. Valige kergesti puhastatav pind, nt plaatidega kaetud põrand, või kasutage söögialust ning serveerige toitu alati puhtast kausist.

Ärge lubage lastel kutsikat söömise ajal segada, et too ei hakkaks oma toitu kugistama ega kaitsma. Kui teil on mitu koera, siis söötke neid küll ühel ajal, ent eraldi, et nad ei kakleks ega varastaks üksteise toitu.

Kuidas kutsikale süüa anda?

Niisamuti, nagu peate teadma, mida kutsikale süüa anda, peate ka teadma, kuidas seda teha.

Märgtoitu on soovitatav serveerida toatemperatuuril, kuna siis lõhnab see isuäratavamalt ning on kergemini seeditav. Kui hoiate toitu külmikus, siis ärge unustage seda umbes tund aega enne söögikorda välja võtta. Võite seda ka lühikest aega mikrolaineahjus soojendada, aga kontrollige alati, et toit ei oleks kuum!

Kui jätate märgtoidu külmikust välja, siis rikneb see kiiresti. Kuivtoit aga säilib kogu päeva ja sellega ei juhtu midagi. Enamikule kutsikatest meeldib kuivtoitu krõmpsutada, aga kui teie loom eelistab süüa seda niisutatult või ta peab tervislikel põhjustel tahkest toidust loobuma, siis jätke krõbinad kuni 30 minutiks enne serveerimist veekaussi likku. Kuivtoidu krõmpsutamine aitab hambakattu eemaldada. Kui teie koer eelistab märgtoitu süüa, siis andke talle korrapäraselt hambaid puhastavaid maiustusi. Ärge ainult unustage neid päeva kalorite hulka arvestamast.

Kutsikas kasvab

Mida suuremaks teie kutsikas kasvab, seda rohkem kasvab ka isu. Selleks et loomal oleks lisaenergiat kasvuspurtideks ja lihasmassi kasvatamiseks, peate tema portsjoneid suurendama.

 

Olenevalt tõust võib kuuekuune kutsikas vajada päevas kuni kaks korda rohkem toitu kui kahekuune! Rusikareegel näeb ette, et väikeste koerte portsjoneid suurendatakse 6.–12. elukuul, seejärel hakatakse looma toitma täiskasvanud koera toiduga. Suurte koerte portsjoneid hakatakse suurendama 6. elukuul ning uuesti vähendama 12. elukuul, kui kasvuspurt on möödas. Suurekasvulised tõud lähevad täiskasvanute toidule üle hiljem, umbes 18–24 kuu vanuselt.

Mida kutsikale mitte süüa anda?

Ega väljend „kutsikasilmad” ole tühja koha pealt tekkinud – loomakesed teavad väga hästi, mida nad tahavad, eriti kui jutt käib toidu nurumisest! Selleks et teie kutsikas toituks tervislikult ja tasakaalustatult, püüdke tema toidujääkide ja ampsude nurumist laua ääres eirata.

Kui annate talle mõnikord siiski järele, ei tohiks maiustused moodustada rohkem kui 10% koera päevasest toidukogusest. Vastasel korral riskite tema toidu tasakaalu rikkumisega. Pidage ka meeles, et leidub toite, mida teie koer ei tohi süüa:

  • Ärge andke kutsikale kunagi toorest liha. Küpsetage liha korralikult, et tappa kõik selles leiduvad bakterid ja vältida toidumürgistuse ohtu. Veenduge enne serveerimist, et lihasse ei ole jäänud kondikilde, eriti mis puudutab hapraid kanakonte ja kalaluid – need võivad kahjustada hambaid ja tekitada sooleummistusi.
  • Ärge andke koerale inimestele mõeldud šokolaadi, kuna see on loomale mürgine.
  • Kas sibul ja viinamarjad/rosinad võivad mõjuda koertele äärmiselt mürgiselt.

Kutsikatoidu söötmise lõpetamine

Täiskasvanud koera toidule üleminek

Olgugi et teie kutsikas võib paista väliselt täiskasvanud (väikeste tõugude puhul 6.–8. elukuul ning suurte tõugude puhul umbes 24. elukuul), on endiselt tegemist kutsikatega, mistõttu ei tohiks talle veel täiskasvanud koerte toitu anda.

Enamik koeri vajab kutsikatoidust saadavaid lisakaloreid ja -toitaineid, kuni nad on umbes 12–24 kuud vanad (suured/gigantsed tõud veelgi kauem). Alles seejärel on loom valmis täiskasvanud koera toitu sööma. Kui te ei tea, mis vanuses te peaksite kutsikatoidu välja vahetama, siis küsige loomaarsti käest nõu või lugege lähemalt meie juhendist „Kui vana on minu koer oma tervisliku seisundi järgi?”

Ühelt toidult teisele üleminek

Kutsika kõht on äärmiselt tundlik ning järsk muutus toidus ärritab seda, ükskõik kas lähete üle märgtoidult kuivtoidule, ühelt kaubamärgilt teisele või kutsikatoidult täiskasvanud koera toidule. Vahetult pärast kutsika kojutoomist on soovitatav anda loomale sama toitu, mida ta sõi kasvataja juures või varjupaigas, v.a juhul, kui see tekitab ilmselgelt probleeme. Kui peate kutsika toidu välja vahetama, siis andke looma kõhule aega muutusega kohaneda. Segage natukene uut toitu tavapärase toidu hulka, tehke seda 7–10 päeva jooksul järjest, lisades aina rohkem uut toitu tema tavapärase toidu hulka, kuni kutsikas sööbki üksnes uut toitu.

Kui hakkate söötma kutsikat märgtoidu asemel kuivtoiduga, siis võib kohanemine pisut aega võtta. Kutsikad närivad aktiivsemalt, söövad kauem kui tavaliselt ja vajavad kindlasti rohkem vett. Kui lähete kuivtoidult üle märgtoidule, siis ärge üllatuge, et koer joob vähem vett. Kuna koer on harjunud kuivtoitu krõmpsutama, siis võib uue toidu tekstuur tunduda talle veider – segage sinna hulka paar koeraküpsist.

Pidage meeles, et kuivtoidu portsjon on väiksem kui märgtoidu oma, ning kuna esimene on üldjuhul energiatõhusam, siis võib teie kutsikas vajada varasemaga võrreldes suuremas koguses märgtoitu, et oma kalorid kätte saada.

Kui järgite meie nõuandeid, siis on teie kutsikas terve ja õnnelik ning tal on küllaldaselt energiat, et teiega mängida!

 

Uus kutsikas? Loe järgmiseks: