Koer vajab küünelõikust harva, kui üldse, olgu tegemist energilise kutsika või täiskasvanud loomaga. Sellegipoolest on hea tema küünistel silma peal hoida ja igaks juhuks teada, kuidas neid lõigata.
Kui käite jalutamas, kulutab näiteks kõnnitee kõva pind koera küüsi, mis tähendab, et sina ei pea eriti midagi tegema. Aga kui küünised enda eest ise ei hoolitse, võivad need murduda, veritseda või käpa sisse kasvada, mis põhjustab loomale suurt ebamugavust. Kui su karvane kaaslane on jõudnud vanuriikka, põhjustavad ülekasvanud küünised artriidi korral kõndimisel valu.
Mida jälgida? Kui kuuled kõval põrandal küüneklõbinat, on tegemist selge märgiga, et koeral tuleb küüniseid lõigata. Küüniste lõikamine on võrdlemisi lihtne, aga sa pead teadma, kuidas seda õigesti teha, et vältida kahjustuste või valu tekitamist, mis võib kergesti kogemata juhtuda. Selleks et nii sinul kui ka koeral oleks lihtsam ja vähem stressi, pea nõu kõigepealt loomaarsti või tema abilisega, enne kui hakkad ise kodus küüniseid lõikama.
Koera küünte lõikamine
Kui su koeral ei ole varem küüsi lõigatud või kui sa pole seda ise teinud, võib kogemus olla mõlemale kummastav. Kui valmistud korralikult, hoiad koera rahulikuna ja järgid neid lihtsaid nõuandeid, saad asjaga kiiresti ühele poole.
Ja on ütlematagi selge, et kui sa pole endas kindel, tuleb loomaarst hea meelega appi.
Enne alustamist
- Kui su koer on küüntelõikuse pärast närvis, stressis või ärritunud, või mis veelgi hullem, püüab sind hammustada, siis ära püüa ise hakkama saada, vaid küsi rahumeeli loomaarsti abi.
- Enamikus loomakliinikutes lõigatakse koerte küüniseid lihtsalt ja kiiresti. Nii ei ole loom stressis ja sina võid kindel olla, et temaga tegeleb asjatundja.
- TEriti kehtib see juhul, kui küünised on üle või käpapadjandisse sisse kasvanud või sul ei ole abilisi. Esimest korda üksi küüniste lõikamine on igaühele keeruline!
Koera küünte lõikamine
- Kas loomaarst või tema abiline õpetas sind? Hakka pihta! Esiteks veendu, et oled ostnud koerale loomakliinikust või -salongist õiged küünetangid.
- Kasuta üksnes spetsiaalselt lemmikloomade jaoks kujundatud tange ning veendu, et need on teritatud ja hästi hooldatud, et teha töö võimalikult kergeks.
- Tõsta koer olenevalt tema kasvust kas endale sülle või istu tema kõrvale põrandale. Lähedus on ühtviisi praktiline ja koera jaoks julgustav.
- Palu sõbral või pereliikmel end aidata – las ta hoiab koera pead ja julgustab looma. Isegi kui koerale ei meeldi eriti, et ta küüniseid lõigatakse, naudib ta ilmselt tähelepanu keskmes olemist.
- Hoia koera käppasid kindlalt ja suru õrnalt käpapadjandile, et küünis tuleks välja.
- Hoia küünetangide lõikepead 45-kraadise nurga all ja lõika küünetipp ära.
Tumedad küünised
- Kui su koeral on tumedad küünid, lõika väga vähe ära, sest lihtne on kahjustada kogemata säsi ehk küüne pehmet osa. Kui näed küüne keskel musta täppi, oled jõudnud säsini ja peaksid lõikamise kohe lõpetama.
- Jällegi – loomaarst või tema abiline aitab sul selgusele jõuda, kui suure osa küünest tohid eemaldada.
Heledad küüned
- Heledatel küüntel moodustab säsi roosa osa (mida tumedatel küünistel pole näha). Püüa seda mitte vigastada! See sisaldab närve ja veresooni, mis hakkavad sisselõike korral kergesti veritsema.
Kui tihti ma peaksin koera küüsi lõikama?
- Kui koera küüsi on üldse vaja lõigata, tuleks seda teha eelistatavalt kord nädalas, kuid vähemalt kaks korda kuus. Kõik oleneb looma vajadustest ja sellest, kui tihti sa käid temaga kõvakattega teel jalutamas.
- Parem on lõigata vähe ja sageli kui palju ja harva.
Koera küünte veritsemine
- Too loomaarsti käest hõbenitraadipulki ja varu vatitupse ning hoia need käeulatuses juhuks, kui peaksid kogemata siiski säsisse lõikama.
- Kui see juhtub ja verd hakkab voolama, ära mine paanikasse – äpardusi juhtub igaühel! Kanna küünte otsale rahulikult hõbenitraati ja suru sellele hetkeks vatitups.
- Kui verejooks ei peatu, konsulteeri viivitamata loomaarstiga, kes õpetab sind ühtlasi edaspidi koera küüsi paremini lõikama.
- Hõbenitraat võib kipitada, seepärast palu abilisel vajaduse korral koera kinni hoida.
Näpunäited
- Ära unusta lõigata koera jala siseküljel asetseva lisavarba küünt. Kui seda ei lõigata, võib küüs kergesti pehme koe sisse kasvada, umbes nagu inimese varbaküüs.
- Kui sa pole endas ikka kindel, siis pole viga. Mida sagedamini sa küüsi lõikad, seda lihtsamaks see muutub.
- Õpeta oma koerale küüntelõikust juba maast madalast, et ta harjuks käppade puudutamisega. Pealegi on tegemist toreda mänguga! Mängi küüntelõikust, puudutades koera käppasid, misjärel paku talle preemiaks lemmikmaiust.
- Ära unusta oma koera pärast küüntelõikust premeerida, et muuta protseduur talle meeldivaks kogemuseks.
- Kas otsid muud meetodit, mis sobiks vanemaealistele või noortele koertele? Kui tegemist on kutsika pehmete või vanemaealise koera habraste küüntega, kasuta tavalist küüneviili, sest siis on valu või veritsuse tekitamise tõenäosus väiksem.
- Kui kontrollid koera küüniseid, vaata üle ka tema käpapadjandid, ega neis pole sisselõikeid või võõrkehi. (Varvaste vahele kinni jäänud rohuseemned on osa koerte jaoks levinud suvine tüütus.)
- Samuti kontrolli, ega varvastel pole märke haavanditest, ja kui leiad midagi ebatavalist, siis pöördu alati loomaarsti poole.
Koera küünte lõikamine pole lihtne, seega ära tunne end süüdi, kui sa ei tule sellega toime. Kui kahtled või vajad julgustust, pea nõu loomaarsti või tema abilisega – nad aitavad sind hea meelega.