Your Pet, Our Passion.
Bearded Collie

Habekolli

Habekolli on sale ja aktiivne keskmist kasvu koer. Tema pikk, karmikarvaline ja tokerjas pealiskarv hoiab loomulikult keskelt lahku. Värvidest esineb musta, sinist, punakas-kollakaspruuni, kiltkivihalli, erinevaid halli toone, pruuni ja liivakarva valgete märgistega või ilma nendeta. Isaste koerte turjakõrgus on ideaalis 53–56 cm ja emastel 51–53 cm. Koera kaal on 18–28 kg.

Vajalik teada
  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Nõutav mõningane treening nõutav
  • Naudib tempokaid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
  • Keskmine koer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist iga päev
  • Allergiaohutu tõug
  • Jutukas ja häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Sobib hästi teiste loomadega
  • Hea perekoer

Iseloom

Tõug on valvas, õpihimuline ja naudib inimeste seltsis olemist. Need koerad on hellad ja neile meeldib osa võtta kõigist perekonna tegemistest. Nad saavad läbi teiste koerte ja koduloomadega. Võõraid tervitavad nad erutunult ja valju haukumisega, kuid enamasti võetakse nad soojalt vastu.

Päritolu

„Habemik“ aretati Šotimaal kohalikest lambakoertest, eelkõige vana-inglise lambakoerast, võimaliku geenilisaga Poola lauskmaa lambakoeralt ja komondorilt. Algselt oli habekollisid tõenäoliselt kahte tüüpi – pisem ja kergema kondiga karjaajaja mägismaalt ja raskema kondi ja korraliku musta karvaga karjakoer madalmaalt. Tänapäevane habekolli usutakse olevat tekkinud nende kahe tõu segunemisel. Collie on šotikeelne termin lambakoera kohta.

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka habekollil esineda puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (seisund, mis võib olla valulik ja põhjustada liikumisprobleeme) ja pärilikke silmahaigusi. Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Habekolli on aktiivne tõug, kes vajab vähemalt tund aega tegevust päevas. Neile meeldivad eri mängud, nad esinevad edukalt sellistel koerte spordialadel nagu agility, kuulekus ja jäljeajamine.

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Kasuka hooldamine on habekolli puhul suur ettevõtmine ja soovitatav on teda iga päev harjata. Oluline on karv üles tõsta ja kammida nahani. Ainult pealiskarva kammimine on kasutu, sest nii kipub karv ikkagi vilti minema. Iga karvakiht tuleb hoolikalt läbi kammida, eriti hea oleks seda teha nupukesteta harjaga. Habekollid ajavad karva, kuid õige hoolduse korral ei ole seda liigselt.

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.