Your Pet, Our Passion.
Hungarian Puli mobiil

Ungari puli

Puli võib kergesti ära tunda selle erilise karvkatte järgi – pikad „nöörid“, mis mõnikord ulatuvad maani. Värvi poolest võivad nad olla mustad, roostemustad, valged või aprikoosi ja halli erinevad toonid. Kasuka all on tugev ja lihaseline tõug. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 40–44 cm ja kaal 13–15 kg. Täiskasvanud emastel on turjakõrgus 37–41 cm ning kaal 10–13 kg.

Vajalik teada
  • Kogenud omanikule sobiv koer
  • Nõutav mõningane treening nõutav
  • Naudib aktiivseid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Keskmine koer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohutu tõug
  • Jutukas ja häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib vajada teiste loomadega harjutamist
  • Võib vajada lastega harjutamist

Iseloom

Elavatel ja erksatel pulidel on kalduvus luua side ühe pereliikmega. Nad on sõbralikud, kuigi kuulutavad ukse juures külaliste saabumist ning on nendega mõnevõrra tagasihoidlikud. Nad võivad olla kangekaelased, aga koolitamisel kiire õppimisvõimega.

Päritolu

Madjarid, ühed paljudest rändavatest hunnidest, kes Ida-Euroopasse migreerusid, tõid puli oma kodumaale 9. sajandil. Need koerad olid harjunud oma karja kaitsma ja karjatama. Aastate jooksul aretati neid tänu nende töövõimele ning varsti jõudis tõug ka teistesse riikidesse. Tänaseks on puli kohandunud nii linnaeluks kui ka maal töötamiseks ja elamiseks.

Ungari puli on suhteliselt terve ja elujõuline tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis põhjustab liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Loomult energiline puli vajab mõistlikul hulgal tegevust – täiskasvanu puhul vähemalt üks tund päevas, soovitatavalt rohkem – ning nad on omas elemendis, kui neile võimaldatakse vabalt ringi jooksmise aeg müramiseks ja mängimiseks.

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Nende teistest eristuv karvkate ei arene välja enne pulide kolmandat eluaastat, aga lisaaega peab kulutama just noorukieas koera kasukale. Kui soovitakse ilma „nöörideta“ koera, võib karva lühikeseks ajada, aga see ei ole näitusekoerte puhul lubatud. Pulid ei aja karva, aga sinna võivad kinni jääda mustus ja väikesed asjad. Peske seda koeratõugu ainult suvel, kuna nende karvkatte täielikule kuivamisele võib kuluda päevi.

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.