Your Pet, Our Passion.
Norra õuekoer mobiil

Norra õuekoer

Keskmise suurusega spitsi-tüüpi (paks, kahekordne kasukas, püstised kõrvad ning seljale keerduv saba) Norra õuekoeral on kerge kehaehitus ja lühike kompaktne keha. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 45 cm ning emastel veidi väiksem ja nad kaaluvad umbes 14–18 kg. Villane aluskarv on kaetud kõva, sileda pealiskarvaga, mis võib olla nisukarva, must, punane või hundimust.

Vajalik teada
  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Nõutav mõningane treening nõutav
  • Naudib aktiivseid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Keskmine koer
  • Tugev ilastamine
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohutu tõug
  • Väga häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib vajada teiste loomadega harjutamist
  • Võib vajada lastega harjutamist

Iseloom

Julge, vapper ja aktiivne Norra õuekoer on hea perekoer neile, kes ei karda ägedat karvaajamist, mis võib toimuda korra või kaks aastas ning neile, kes suudavad koolitada teda oma haukumist kontrollima. Superhea seltsilisena on ta ideaalne aktiivsesse kodusse, kus ta saab harrastada koertesporti ning palju liikuda.

Päritolu

Norra õuekoerale väga sarnaseid tõugusid on leitud viikingite haudadest, mis pärinevad 900 pKr. Islandi lambakoeraga lähedalt seotud Norra õuekoer aretati universaalseks talukoeraks – karjapidaja kaaslaseks, valvuriks ja karjatajaks. Tegelikult tähendab tema nimi norra keeles „talukoer“ ning ta kodumaal kasutatakse teda sellel eesmärgil endiselt.

Kuigi Norra õuekoer on üldiselt terve tõug, võib ka temal sarnaselt teistele tõugudele esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Norra õuekoer vajab päevas üks kuni kaks tundi tegevust. Ta on töötanud kurtidele kuulmiskoerana ning on näidanud häid tulemusi agility's ja kuulekuses. Samuti saab uute ülesannetega hästi hakkama. Arvestades tema paksu kasukaga ja geograafilise päritoluga, ei sobi talle soojad ilmastikutingimused, seega kuuma ilma puhul peaks teda jahedas hoidma. Suvel tasub temaga aktiivseid tegevusi teha varahommikul ja hilisõhtul.

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Õuekoera kahekordne kasukas tuleb korra või kaks aastas maha ja sellel ajal on igapäevane hooldamine soovitatav. Muul juhul peaks paaril korral nädalas harjamisest või kammimisest piisama.

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.