Kassidele meeldib sinuga kodu jagada. See on nende jaoks tuttav ja meeldiv koht, kus nad tunnevad end turvaliselt ning lõõgastunult.
Kui kolid koos kassiga, on see teile mõlemale segadust tekitav ja stressirohke. Sa saad siiski üht-teist ära teha, et aidata kassil kolimise ajal ja järel rahulik olla, et ta tunneks end uues ümbruses hästi.
Kolimiseks valmistumisel muutub kodu kaslasest kaaslasele rahutuks kohaks. Kastide pakkimine, võõrad käivad edasi-tagasi, uued lõhnad, tuttavate ruumide tühjendamine – kõik see võib neid veelgi ärevamaks muuta. Kui su kass on harjunud veetma aega sõprade pool või kassikasvanduses, on ehk hea mõte ta ajutiselt sinna viia, et teda stressist säästa. Kui otsustad kassikasvanduse kasuks, tee broneering aegsasti ja veendu, et kass on vaktsineeritud. Rohkem praktilist nõu saad meie artiklist „Kassihoid ja -kasvandused”.
Kui eelistad kassi kolimise ajal enda juures hoida, sea vanas elukohas sisse vaikne tuba ja jäta see kuni viimase hetkeni puutumata. Hakka looma selle toaga umbes nädal aega enne kolimist harjutama. Vii sinna tema ase, liivakast, mänguasjad ning söögi- ja jooginõud. Varsti saab sellest nagu kodu kodus, rahusadam, kus kass pääseb ülejäänud maja siginast-saginast.
"Pärast kolimist pead laskma kassil vähemalt nädal aega uue ümbrusega harjuda, enne kui ta õue lased."
Vanast kodust lahkumine
Kui kasutad kolimisfirma abi, anna selle töötajatele teada, et kolid uude kohta peale mööbli ka kassi. Nad peavad teadma, millises toas on kass, et mitte segada looma tolle rahuoaasis.
Enne kolijate saabumist kaisuta või paita kassi julgustuseks ja tõsta ta koos veekausiga transpordipuuri. Kui oled mures, et su kassil tekib stress, on hea mõte pihustada puur üle rahustavate feromoonidega (saadaval loomaarsti juures või suuremates loomakauplustes) või katta see riidetükiga, et loom oleks pimedas ja rahus. Võid jätta kassi transpordipuuriga turvapaika, kuni oled kõik asjad ära vedanud.
Kui kasutad kolimisfirma abi, anna selle töötajatele teada, et kolid uude kohta peale mööbli ka kassi. Nad peavad teadma, millises toas on kass, et mitte segada looma tolle rahuoaasis.
Enne kolijate saabumist kaisuta või paita kassi julgustuseks ja tõsta ta koos veekausiga transpordipuuri. Kui oled mures, et su kassil tekib stress, on hea mõte pihustada puur üle rahustavate feromoonidega (saadaval loomaarsti juures või suuremates loomakauplustes) või katta see riidetükiga, et loom oleks pimedas ja rahus. Võid jätta kassi transpordipuuriga turvapaika, kuni oled kõik asjad ära vedanud.
Saabumine uude koju
Kassi uude majja kolimise saladus peitub tuttavates asjades, seepärast hakka ümbrust kohe pärast saabumist kassi jaoks äratuntavaks muutma. Sarnaselt rahusadama sisseseadmisega enne kolimist, sisusta ka uues kodus üks tuba kassi aseme, liivakasti, mänguasjade ning söögi- ja jooginõudega.
Kassi paitamisel hõõru ta nägu ja kaela õrnalt pehme lapiga. See võtab looma feromoonid külge ning kui pühid lapiga uue maja pindu kassi kõrguselt, aitab see tal end turvalisemalt tunda. Lisaks võid panna kassi magamisasemele oma vana kampsuni või rätiku, et teda ümbritseksid rahustavad lõhnad.
Sünteetilised feromoonid aitavad samuti kassi rahustada. Võid kasutada neid pihustipudeli või lõhnahajuti näol. Pea loomaarstiga nõu, mida too soovitab, või põika läbi suuremast loomapoest, et vaadata, mida seal müüakse.
Kui oled teinud kõik, et muuta kassi olemine võimalikult mugavaks, lase tal rahus ja vaikuses segamatult uue ümbrusega tutvuda. Hoia looma toa uks suletuna, kuni kolijad on lahkunud ja sa oled veendunud, et kõik uksed-aknad on kindlalt kinni. Alles seejärel, kui kolimine on lõpetatud, võid ukse avada ja lasta kassil ülejäänud majaga tutvuda. Tutvusta talle uut kodu igal juhul toahaaval, et anda talle aega harjuda.
Kodunemine pärast kolimist
Pärast kolimist pead laskma kassil vähemalt nädal aega uue ümbrusega harjuda, enne kui ta õue lased. Osa kasse harjub uue koduga üsna kiiresti, samas kui teistel läheb aega. Oleks hea, kui saaksid veeta paar esimest päeva ja nädalat loomaga kodus aega, et aidata tal end sisse seada. Ära kiirusta! Las loom võtab uue ümbruse helide ja lõhnadega harjumiseks nii palju aega kui vaja. Loe kassi uue koduga harjutamise kohta lähemalt artiklist „Uue kassi kojutoomine”.
Kassiga kolimisel peaksid mõtlema järgmisele.
- Kui sa ei kolinud eelmisest elupaigast kuigi kaugele, võid avastada, et su kass püüab naasta vanasse kodukanti, kus on talle tuttavad vaated ja lõhnad. Kui see on nii, siis hoia teda veel pisut toas, kuni ta tunnustab uut maja uue turvalise territooriumina.
Hea mõte on rääkida oma vana maja uute omanikega ja paluda neil kassi mitte sööta ega teda majja lasta, kui too peaks sinna tagasi hiilima. Pea meeles, et kassi kaelarihm võib endiselt vana kassiluugi avada, seega on hea mõte asendada see uue rihmaga, mis töötab üksnes uues kodus.
- Kui tutvustad kassile uut aeda ja hoovi, siis tee seda lühikeste seansside kaupa ning hoia tal silma peal. Kõige parem on seda teha nii, et lased looma õue enne toidukorda. Kui ta on paar minutit ringi vaadanud, tee tuttavaid söögiaja hääli, näiteks kolista kaussidega või raputa krõbinapakki, et teda tuppa sööma meelitada. Pikenda nädala või paari jooksul tasapisi õues veedetud aega, kuid ära lase looma välja pärast pimeda saabumist ega järelevalveta, kuni oled veendunud, et ta tunneb end uues ümbruses enesekindlalt.
- Võta eraldi ettevaatusabinõusid, kui tead, et varsti on oodata midagi, mis võib su kassi endast välja viia – näiteks ilutulestik või torm. Need võivad iga kassi segadusse ajada, rääkimata siis loomast, kes on niigi närviline. Seega veendu, et tal on olemas turvaline soe koht, kuhu varjuda. Sünteetilised feromoonid ja sinu rahustavad paid peaksid aitama tal rahulikuna püsida, mitte paanitseda ega tekitada püüdu oma vanasse koju tagasi joosta.
- Ei lähe kaua aega, kui kass avastab, et uues kodus on sama palju lahkust ja armastust kui vanaski, ning õige pea uudistab ta ringi. Vaja läheb vaid veidi kannatlikkust ja head mõistmist.