Kasside iseseisvus on laialt teada. See on ka üks põhjusi, miks nad sobivad hästi lemmikloomadeks ja eriti inimestele, kes otsivad endaga hästi hakkama saavat karvast sõpra.
Kasside tutvustamine teistele kassidele
Kassipoja tutvustamine olemasolevale täiskasvanud kassile
Hea uudis on see, et täiskasvanud kassid suhtuvad kassipoegadesse ja noorloomadesse palju leplikumalt kui teistesse täiskasvanud kassidesse. Kui mõlemad kassid on kastreeritud/steriliseeritud, siis seda enam (eeldusel, et sinu loomaarst on pidanud kassipoega operatsiooniks juba piisavalt vanaks).
Lase olemasoleval kassil juba enne uue kassipoja kojutoomist ja nende tutvustamise paaril esimesel päeval uue kaaslase lõhnaga harjuda. Vaheta esimesel nädalal nende magamisasemeid omavahel mitmeid kordi. Kui võõras lõhn ajab ühe kassidest tigedaks või stressi, siis proovi seostada see looma rahustamise eesmärgil millegi meeldiva, nt hõrgu maiustuse andmisega.
"Olgugi et kassid ja koerad võivad olla suured sõbrad või elada teineteise kõrval ilma sõbrustamata, tuleb osa lemmikloomi kassidest eemal hoida. Kassi eest tuleb alati kaitsta väikseid karvaseid loomi, nagu küülikud, merisead, hiired, rotid, kõrbehiired ja tšintšiljad, samuti roomajaid."
Täiskasvanud kassi tutvustamine olemasolevale täiskasvanud kassile
Kui tood uue täiskasvanud kassi koju, kus elab juba üks täiskasvanud kass, siis järgi neid nõuandeid, et loomade tutvustamine oleks kõigi osaliste seisukohast ohutu ja edukas.
- Hoia algatuseks kasse eraldi. Paiguta uus kass omaette ruumi, kus ta saab paar esimest päeva oma toidu, sooja magamisaseme, veekausi ja liivakastiga harjuda.
- Seniks, kuni uus kass koduneb, hakka olemasolevat kassi uue looma lõhnaga harjutama. Lase kassil oma käsi ja riideid nuusutada. Räägi loomaga leebe häälega ja paita teda julgustavalt.
- Kasuta paari sünteetilise feromooni pihustit ning elektritoitel hajutit, eriti nendes ruumides, kus viibivad kassid. Need aitavad loomadel lõõgastuda ning teise kassi olemasoluga leppida.
- Kui kassid paistavad üksteise lõhnaga harjunud olevat, siis võid lubada neil teineteise territooriumi uudistada, kuid hoia loomi endid siiski eraldi.
- Kui oled kindel, et nad tunnevad end teise territooriumil mugavalt, siis võid hakata loomi omavahel kokku laskma. Hoia üht kassi ohutuse mõttes kas aedikus või transpordipuuris kinni ning lase teisel teda paar minutit läbi võrgu vabalt uudistada ja nuuskida. Kinni pandud kassil on ohutu olla ja ta ei saa põgeneda. Kõige vähem on sul vaja, et kassid üksteist metsikult taga ajaksid! Ole valmis jõllitamiseks, sisisemiseks ja kasuka puhevile ajamiseks – see on kasside kehakeel, mida nad kasutavad seni, kuni on teineteisega harjunud. Tegemist on täiesti normaalse nähtusega, mis läheb mööda, nii et ära sekku. Kui sulle aga tundub, et tutvustamine toimus liiga vara ning loomad üritavad üksteisele hoope jagada, siis lahuta nad ja proovi mõne aja pärast uuesti.
- Tutvustamist tuleb mitu korda korrata, tehes seda eri ruumides ning lastes kassidel olla vaheldumisi puuris kinni ja lahtiselt, kuni nad reageerivad üksteisele rahulikult.
- Ära sunni kasse üksteise lähedal olema. Paku neile piisavalt ruumi ja peitu pugemise võimalusi juhuks, kui emb-kumb soovib rahu ja vaikust nautida.
Kui kõik laabub, siis peaksid saama sinu kahest kassist head sõbrad, kes mängivad koos ning hoolitsevad üksteise eest, kuid ole kannatlik. Niisuguse suhteni jõudmine võib võtta kaua aega ning kindlasti ei juhtu see kohe pärast uue kassi tutvustamist olemasolevale kassile.
Kui kassidel paistab olevat teineteise seltsis väga ebamugav ja olukord ei parane, siis lahuta loomad ning küsi loomaarstilt edasise kohta nõu.
Enamasti sõbrunevad kassid kahe nädala jooksul. Kui oled selle aja jooksul loomi teineteisega eeltoodud nõuannete järgi harjutanud, kuid mõlemad kassid on tugeva iseloomuga ega sõbrune kõigist sinu jõupingutustest hoolimata, siis kaalu ka mõtet, kas uuel loomal poleks parem elada kusagil mujal. Kui uues peres võtavad kõik pereliikmed kassi sõbralikult vastu, on selline lahendus mõlema kassi suhtes parem.
Kassi või kassipoja tutvustamine täiskasvanud koerale
Isegi kui sinu koer on kassidega harjunud ega tõsta uue kassi või kassipoja peale õieti kulmugi, peaksid ikkagi olema ettevaatlik.
- Kassi tutvustamisel koerale on esmatähtis, et mõlemad loomad tunneksid end teineteise seltsis lõõgastunult. Alusta sellest, et paned uue kassi koerakindlasse siseaedikusse või transpordipuuri kinni ja tood koera rihma otsas tema juurde.
- Premeeri oma koera rahulikuks jäämise eest. Isegi kui ta haugub järelejätmatult, jää ise ikka rahulikuks.
- Korda tutvustamist eri ruumides, tagades iga kord nii kassi kui ka koera ohutuse.
- Kui oled veendunud, et loomad on rahulikud ja lõõgastunud, siis lase kass aedikust või puurist välja, kuid hoia koera endiselt rihma otsas kinni.
- Ole rahulik – loomad tajuvad sinu pingeseisundit – ning lase neil üksteist uurida. Premeeri soovitud rahulikku käitumist. Korda nii mitu korda kui vaja.
- Jälgi loomi seni, kuni nad saavad omavahel läbi, ning kui oled veendunud, et koer ei ründa kassi ega hakka teda taga ajama, siis lase ta rihma otsast lahti.
- Veendu, et kassil on võimalik ebamugavustunde korral põgeneda, ronides kuhugi kõrgemale, koera haardeulatusest välja jäävale pinnale.
- Kui sul on rohkem kui üks koer, siis tutvusta neid kassile ükshaaval.
- Veendu, et koeral puudub ligipääs kassi liivakastile, kuna koerad on nö raisasööjad ning tõenäoliselt söövad selle sisu ära – ebameeldiv, kuid tõsi.
- Eralda kassid ja koerad söögiaegadel üksteisest, et kõik loomad saaksid rahus süüa. Võiksid proovida anda neile süüa eraldi ruumides või serveerida kassile toitu kõrgemal pinnal, kuhu koer ei ulatu.
- Veendu, et sinu kassil on piisavalt liikuvaid mänguasju, millele järele joosta, ligi hiilida ja kallale karata. Vaevalt et sinu koerale meeldib, kui kass tema saba leluna kasutab.
Uue kassi tutvustamisel olemasolevale kassile või koerale on kõige olulisem tagada loomade ohutus. Kui sinu koer on kassi läheduses jätkuvalt erutunud või agressiivne (või vastupidi), siis räägi oma loomaarstiga, et saada professionaalset nõu.