Loomulikult ei jää mitte kõik kassid pimedaks ja need, kes jäävad, saavad ikkagi toredat kassielu elada. Kui avastad, et su kass hakkab pimedaks jääma, peaksid tegema mõne muudatuse, et talle toeks olla.
Kassil on sinu juures tore elu. Talle jagub armastust ja tähelepanu, olgu tegemist loomaga, kellele meeldib õues luusida või toas süles pikutada. Ehkki sa tema eest hoolitsed, leidub siiski mõndagi, mille üle sul omanikuna võim puudub, sh on võimalus, et kass jääb pimedaks.
Miks kassid jäävad pimedaks?
Kassi nägemine võib kaduda mitmel põhjusel, sh vanaduse tõttu. Pärilikkus mängib põhjusena väiksemat rolli kui koertel, kuid puhtatõulistel kassidel esineb seda siiski sageli. Näiteks kui sul on õnne omada armsat siidise kasukaga Abessiinia kassi, puutud suurema tõenäosusega kokku pimedusega, mida põhjustab progresseeruv retinaalne atroofia (kuigi selle jaoks on olemas geenitest).
Täiskasvanud või vanad kassid kaotavad nägemise pigem meditsiinilistel kui geneetilistel põhjustel. Nende hulka kuuluvad trauma, neuroloogilised probleemid ja kõrge vererõhk.
Kassid kompenseerivad halvenenud nägemist töökorras meelte, eriti haistmise abil.
Kuidas ma saan aru, kas mu kass on pime?
Kui tegemist on vanemaealise kassiga, toimuvad muutused vähehaaval, nii et sa ei märka midagi enne, kui kass on täiesti pime. See pole sinu süü. Kassid kompenseerivad halvenenud nägemist teiste meelte abil. Eriti kehtib see haistmise kohta. Nii tatsab kass ikka rõõmsalt sinu juurde, kui sa süüa serveerid, olgugi et ta ei näe korralikult.
Kui arvad, et su kass hakkab pimedaks jääma või on juba pime, siis otsi teatud märke. Kõige ilmsem tõend on see, et pimedaks jääv kass komistab asjadele, eriti kui need asuvad tavapäratus kohas. Nad võivad võpatada, kui miski liigub nende pimedal küljel, isegi kui tegemist on mänguasjaga, mida viibutatakse nende lõbustamiseks.
Kassid, kes ei jää pimedaks vähehaaval, vaid järsku, võivad olla segaduses ja stressis. Teisest küljest võid märgata ühe või mõlema silma juures midagi ebanormaalset, tavapärasest erinevat.
Kui kahtlustad, et su kass on pimedaks jäämas või sul on tema silmanägemise kohta küsimusi, vii ta loomaarsti juurde. Õnneks saab osa nägemise kaotust põhjustavaid haigusi väga hästi ravida, nii et nägemine rohkem ei halvene. Jäta meelde, et järsu pimedaks jäämise korral on tegemist veterinaarse hädaolukorraga – vii oma kass esimesel võimalusel loomaarsti juurde.
Kuidas pimeda kassi elu mugavamaks muuta?
Kui loomaarst on kinnitanud, et su kassi nägemine on piiratud või puudub sootuks, ei ole siiski mingit põhjust, miks loom ei võiks elada turvalist ja toredat elu ning teie sõprus olla sama soe nagu alati. Järgi lihtsalt mõningaid nõuandeid, mis aitavad sul kindel olla, et su kaslasest kaaslane tuleb võimalikult hästi toime.
Kiibistamine on samuti väga hea mõte. Kui kass läheb seiklema, on palju rohkem lootust, et ta tuuakse tervena koju.
Hoolimata sellest, et kassil võib kuluda muutunud nägemisega harjumiseks aega, võib ta väikeste kohanduste abil endiselt suurepärast elu elada – ja sina saad jätkuvalt tunda teie erilist sidet, mis looma sulle nii armsaks teeb.
- Ära jäta kassiga rääkides pause ja tee kõva häält – nii on kassi jaoks vähem üllatusi.
- Pimedad kassid satuvad sageli segadusse, nii et eelkõige püüa neid mitte eksitada. Hoia kassi toas või luba ta suletud aeda, kust ta ei saa kaugele hulkuma minna.
- Võid viia ta kaela või trakside külge kinnitatud rihmaga õue jalutama. Osa kasse lepib sellega väga hästi.
- Pimedad kassid tuginevad orienteerumisel lõhnale ja mälule, seepärast hoia tema toitu ja liivakasti ning oma mööblit tavapärases asukohas.
- Mõnikord on kasu, kui sa näitad pimedale kassile, kus need asjad asuvad, et ta need üles leiaks.
- Kui su kass on äsja pimedaks jäänud või kui su pime kass satub uude keskkonda, toeta teda, hoides looma väikses ruumis (eraldi toas), enne kui lased tal jaokaupa ümbrust uudistada.
- Tuleta lastele meelde, et nad ei jätaks oma mänguasju vedelema, sest pimedal kassil on lihtne kogemata nende otsa komistada.
- Märgista võimalikud ohtlikud kohad, näiteks trepimademed väikse koguse sidruniõliga – nutikas kass jätab lõhna varsti meelde ja teab, mis teda seal ees ootab.
- Kui su kass kannab kaelarihma, siis veendu, et see on kiirlukustusmehhanismiga, millele on märgitud looma nimi, aadress ja loomaarsti telefoninumber juhuks, kui ta eksib ära ning keegi ta leiab.