Koerad ei toetu häälsuhtlusele samamoodi kui inimesed, aga see moodustab siiski olulise osa enese ja oma emotsioonide väljendamisest nii teistele koertele kui ka oma inimperekonnale.
Koera repertuaari kuulub peale lihtsa „auhi” palju rohkem häälitsusi. Meie koerlastest kaaslased oskavad suhtluseesmärgil vinguda, kilada, klähvida, nuuksuda, toriseda, ulguda ja uriseda. Mõnele meeldib isegi südamest ohata!
Haukumisel on palju põhjuseid, aga pea meeles – ülearune on see ainult inimeste meelest. Koera jaoks on igasugune haukumine normaalne. Liighaukumine võib olla tingitud eraldamisest. Loom võib ka püüda öelda sulle, et keegi on ukse taga. Kui te mängite, võib koer haukuda andmaks märku, et veedab meeldivalt aega. Kui sul on rohkem koeri kui üks, ei võta sageli palju aega, kuni üks järgneb teisele.
Osa koeri võib liigselt erutuda ja haukuda näiteks veel tükk aega pärast seda, kui postiljon on lahkunud või te olete loopimismängu lõpetanud. Nad ei kuula, kui sa neid vaikima sunnid. See võib tekitada probleeme, eriti kui naabrid elavad ligiduses.
Tüüpilised vead, mida omanikud teevad koera liigse haukumisega toimetulekul
Paljud omanikud tõstavad haukuva koera peale automaatselt häält, et teda vaikima sundida, aga see võib looma hirmutada. Samuti võib ta hoopis arvata, et sa lihtsalt haugud temaga kaasa.
Müügil on palju tooteid, mis on mõeldud spetsiaalselt liigse haukumise vastu ning mille eesmärk on koera rahustada ja vaigistada, näiteks haukumisvastane kaelarihm, mis annab kerge elektrilöögi või pritsib vastikut haisu. Meie ei soovita neid kasutada, sest need on asjatult agressiivsed ja ebameeldivad, surudes koera loomulikku käitumist ja suhtlusvajadust alla. Lisaks karistab pritsiv kaelarihm koera edasi ka veel tükk aega pärast haukumise lõppu, sest hais jääb koera äärmiselt tundlikku ninasse hõljuma.
Sellised karistusviisid ei tegele haukumise põhjusega ja koer elab oma ärrituse välja muul moel, närides näiteks mööblit või suisa iseennast. Proovi selle asemel välja selgitada, miks koer haugub. Kas ta hoiatab sind millegi eest? Kas ta haugub ärritusest või igavusest või sinu tähelepanu püüdmiseks? Kas ta haugub lihtsalt sellepärast, et ta jäeti üksi, ja nüüd püüab sind tagasi kutsuda? Kui oled põhjusele jälile jõudnud, saad hakata töötama tehnikatega, mis aitavad probleemi pikas plaanis lahendada.
Haukumise lõpetamine majas
Veendu, et su lemmik saab palju liikuda – väsinud koer on üldiselt vaikne koer! Samuti võib olla abiks, kui piirad tema juurdepääsu akendele, tarale ja klaasustele, et ta ei saaks end millegi väljast paistva, näiteks lihtsalt mööduva auto peale üles kütta.
Teine võimalus on koolitada koera mitte haukuma, eriti majas sees. Selleks kasutatakse harilikult nn rääkimise ja vaikimise tehnikat, mis näeb võibolla natuke kummastaval kombel ette, et esmalt õpetatakse loom käsu peale haukuma. Toimi nii.
- Otsi abiline ja palu tal õues majaukse ees seista, samas kui sina oled koeraga majas.
- Kui su sõber uksekella helistab või koputab, käsi koeral haukuda.
- See peaks panema koera haukuma ning kui ta haugub, siis anna talle maiust ja kiida teda ohtralt.
- Harjuta seda vähehaaval ja tihti eri kohtades. Varsti peaks koer käskluse peale haukuma olenemata sellest, kas keegi on ukse taga või mitte.
Kui oled oma karvase kaaslase rääkima õpetanud, on aeg õpetada vaikimist.
- Alusta sellest, et käsid koeral haukuda ja premeerid teda suuliselt.
- Seejärel käsi tal vaikida ja takista haukumist kas meelepärase maiuse või piiksuva mänguasjaga, mis on koera lemmik. Ta ei saa ühtaegu nii haukuda kui ka maiust uurida, mistõttu ta jääb vait. Kui loom vaikib, kiida teda ohtralt ja anna talle loomulikult see maius.
- Korda seda tehnikat vähehaaval ja sageli ning varsti peaksid suutma vaigistada haukumist ka üksnes käskluse abil.
Haukumise lõpetamine autos
Autos haukumine on sage probleem. Koerad hauguvad, sest kaitsevad oma ajutist territooriumi (eriti kui auto on pargitud ja inimesed kõnnivad sellest mööda); sest nad on ärritunud, et ei saa kiiresti mööda vuhisevaid objekte jälitada; sest nad teavad, et autosõit tähendab põnevat pargiskäiku, aga võibolla ka vähem põnevat arstilkäiku.
Kui oled õpetanud koera rääkimis- ja vaikimistehnika abil kodus sõna kuulama, aga autos on ta endiselt lärmakas, siis pead muutma auto tema jaoks tavalisemaks kohaks, mis ei seostu pelgalt põnevusega. Alusta sellest, et lased koeral närimismänguasjaga autos istuda. Harjuta esialgu seisva, hiljem töötava mootoriga. Kui koer suudab töötava mootoriga autos vaikselt istuda, tee lühike sõit, aga jää kohe seisma, kui loom haukuma hakkab, ja jätka üksnes siis, kui ta vaikib.
See nõuab aega ja kannatust, aga jää endale kindlaks! Ta saab lõpuks aru.
Kui koer on teiste autode või inimeste nägemisest eriliselt elevil, proovi katta ta transpordipuur kinni või kui ta mahub esi- ja tagaistmete vahele, siis käsi tal sinna pikali heita. Aga pea meeles – ohutus ennekõike! Elevil koer võib juhi tähelepanu kergesti hajutada, seega veendu, et ta reisib autos ohutult.
Kui liigne haukumine kestab
Kui sa ei suuda välja selgitada, miks su koer õigupoolest nii palju haugub, või kui tema häälitsemisharjumused muutuvad järsku, siis tasub viia ta loomaarsti juurde läbivaatusele, et veenduda – haukumisel ei ole mingit meditsiinilist põhjust. Kui midagi ei leita, saab veterinaar suunata teid käitumisterapeudijuurde, kes oskab ehk aidata.